Open/Close Menu دفتر تشریفات عقد و عروسی در تهران، سفره عقد پیوند مهرافزا اولین مجموعه رسمی عقد در ایران شماره ثبت 37102
وام اردواج

وام ازدواج از آن وام‌هایی است که مثل شتر بالاخره در هر خانه‌ای می‌خوابد. فقط باید خوش‌شانس باشید و در زمان مناسب، در جای مناسب باشید و تصمیم مناسب بگیرید! نتیجه این «مناسب»ها می‌شود وامی با کمترین میزان سود. حالا اگر اوضاع مملکت هم بر وفق مراد باشد، عدد این وام هم با توجه به تورم افزایش می‌یابد. نرخ سود این وام با تغییرات سالانه، معمولا ۴ درصد باقی می‌ماند ولی دوره بازپرداخت آن متغیر است. در این شرایط سخت اقتصادی، این وام می‌تواند باری کوچک از دوش جوانان در آستانه ازدواج و خانواده‌های آن‌ها بردارد. 

در این مقاله از پیوند مهرافزا معتبر ترین مجموعه دفتر ازدواج در تهران قصد داریم که به شرح مختصری از وام ازدواج بپردازیم. با ما همراه باشید.

وام ازدواج سال ۱۴۰۰

آنطور که سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ گفته، وام ازدواج برای این سال با افزایش ۱۰۰درصدی مواجه شده و برای هر یک، تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان و در کل ۲۰۰ میلیون تومان ارائه می‌شود. البته این عدد شرط و شروط دارد!

بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه (که هنوز قطعی نشده و باید مراحل تصویب بودجه را بگذراند و در نتیجه عددی نهایی نیست!) با هدف ترویج ازدواج از سنین پایین‌تر، وام ازدواج برای مردان کمتر از ۲۵ سال و زنان کمتر از ۲۳ سال به ۲۰۰ میلیون تومان می‌رسد و برای بقیه زوج‌ها، هر کدام ۷۰ میلیون تومان و در مجموع ۱۴۰ میلیون تومان خواهد بود. یعنی افزایش ۴۰ درصدی نسبت به سال ۹۹ برای آنهایی که بیشتر از ۲۵ و ۲۳ سال سن دارند.

هنوز مشخص نشده که اگر یکی از زوج‌ها در این بازه سنی مشخص‌شده بود، تکلیف وامش چه می‌شود؟

شرایط وام ازدواج در سال ۹۹

وام ازدواج در سال ۹۹ مبلغ ۵۰ میلیون تومان است. آنطور که نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه به خبرگزاری‌ها گفته این وام برای هر یک از زوج‌ها ۵۰ میلیون تومان تعیین شده است و زوج‌ها می‌توانند برای مخارج اولیه زندگی روی ۱۰۰ میلیون تومان حساب کنند.

بر اساس این مصوبه، بانک مرکزی موظف است از محل پس‌انداز و قرض‌الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را به آنهایی که تاریخ عقدشان بعد از یکم فروردین ۹۶ باشد و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، پرداخت کند. اگر تاریخ عقد فردی قبل از تاریخ ۱۳۹۶/۱/۱ باشد مشمول وام ۵۰ میلیونی نمی‌شوند و وام ۳۰ یا ۱۵ میلیونی تومانی به زوج تعلق می‌گیرد.

شرایط متقاضیان

شرایط متقاضیان وام در سال ۹۹ به شرح زیر است:

اولین شرط برای دریافت این وام داشتن تابعیت ایران است. پس این وام معزز به اتباع دیگر کشورها پرداخت نمی‌شود.

از مهم‌ترین شرایط متقاضیان دریافت وام این است که فرد متقاضی پیش‌تر از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج استفاده نکرده باشد. هر فرد تنها یک‌بار می‌تواند این وام را بگیرد. این‌که فرد متقاضی قبلاً ازدواج کرده باشد برای دریافت وام معیار نیست،

نکنه: اگر فرد در ازدواج قبلی خود وام نگرفته باشد هنوز مشمول دریافت وام است.

وام ازدواج

مدارک لازم

بدیهی است مهم‌ترین مدرک برای دریافت این وام سند ازدواج است. اصل و کپی سند ازدواج را به همراه داشته باشید. اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه زوجین از مدارکی است که بانک از شما می‌خواهد. از ضروریات ثبت‌نام داشتن کارت ملی (دائم یا موقت) است. اگر هنوز برای دریافت کارت ملی اقدام نکرده‌اید زودتر دست بجنبانید.

اصل و کپی مدارک شناسایی ضامن یا ضامن ‌ها از جمله مدارک مورد درخواست بانک از شما خواهد بود. فرد متقاضی می‌بایست آدرس محل سکونت و کدپستی ده‌ رقمی خود را هنگام ثبت‌ نام در سامانه تسهیلات وام قرض‌الحسنه ازدواج وارد کند. پس از ثبت‌نام در سامانه یک کد رهگیری ۱۰ رقمی از سامانه دریافت می‌کنید. این کد رهگیری ۱۰ رقمی را جایی یادداشت کنید چون در مراحل بعدی به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

شرایط ضامن

در سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج قیدشده است وام برای هر یک از زوجین مبلغ ۵۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت ۷ ساله است و با اخذ یک ضامن معتبر و سفته قابل دریافت است. حتی اشاره‌شده است که بانک‌ها و مؤسسات اعتباری می‌توانند یارانه پرداختی به اشخاص را به‌عنوان تضمین در مورد وام ازدواج قبول کنند.

تصمیم بانک مرکزی

بنابر اعلام بانک مرکزی در ۲۳ خرداد ۹۹: «چنانچه متقاضی اخذ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به همان بانک دریافت‌کننده یارانه خود مراجعه کرده باشد، مراتب در چارچوب بخشنامه‌های مربوط به اعطای تسهیلات به پشتوانه یارانه واریزی قابل اجراست.»

این افزایش خبر بسیار خوب و امیدوارکننده برای جوانان است اما این در حالی است که بیشتر شعب پس از افزایش مبلغ وام به ۳۰ میلیون، از متقاضیان تعداد ضامن‌های بیشتری می‌خواستند چه برسد به حالا که وام به ۵۰ میلیون رسیده. پس قبل از هر اقدامی، از شعب مختلف بانک‌ها اطلاعات دقیق در مورد تعداد ضامن‌ها بگیرید.

با ارزوی عشق

Call Now Buttonتماس با ما