Open/Close Menu دفتر تشریفات عقد و عروسی در تهران، سفره عقد پیوند مهرافزا اولین مجموعه رسمی عقد در ایران شماره ثبت 37102
ازدواج | دفتر عقد و ازدواج شیک | غرب تهران | پیوند مهر افزا | عقد و ازدواج

تعریف ازدواج

در واقع ازدواج یعنی وصال دو فرد از جنس مختلف است.ازدواج علاوه بر بهم پیوستن دو فرد مسئولیت و تعهداتی نیز به همراه خود دارد

. در تعریف ازدواج گفته مى‌شود: ‘پایه‌گذار خانوادهٔ زن و شوهرى ازدواج است و آن به رابطه‌اى قانونی، عرفى یا دینى گفته مى‌شود که زن و مرد را براى شرکت دایم یا موقت در زندگى به هم پیوند مى‌دهد’ . زن و شوهر را ‘زوج متأهل’ گویند

ازدواج به رابطه ای از زن و مزد گفته می شود که از لحاظ شرعی و عرفی قانونی به رسمیت شناخته شده باشد ..

از این‌رو در برخى از جوامع به گونه‌هائى از رابطهٔ زناشوئى و هم‌زیستى و یا پیوند میان زن و مرد برمى‌خوریم که در حکم ازدواج نیستند زیرا به رسمیت شناخته نمى‌شوند و برعکس، ازدواج‌هائى در برخى از جوامع ابتدائى و معاصر دیده مى‌شود که با عرف و مقررات جوامع معاصر سازگار نیست اما از آنجا که با شرع و عرف جامعه منطبق و جزء هنجارهاى مورد پذیرش افراد آن است. مشمول تعریف ازدواج مى‌شود.

بیشتر بخوانید : بهترین و لاکچری ترین دفتر عقد شیک در شمال تهران

انواع ازدواج

ازدواج را از چند نظر مى‌توان طبقه‌بندى کرد:

– از نظر دایرهٔ همسر گزینى، ازدواج یا ‘درون گروه’ (endogamy) است و یا ‘برون گروه’ (exogamy). اگر ازدواج در داخل یک گروه اجتماعى از قبیل روستا، کاست، طبقه، مذهب و غیره صورت پذیرد، درون گروه (درون همسری) و اگر در خارج از آن انجام گیرد، برون گروه (برون همسری) نامیده مى‌شود.

– از نظر تعداد همسر، ازدواج یا ‘چند همسرى’ (poligamy) است و یا ‘یک همسرى’ (monogamy). چند همسرى به دو شکل دیده مى‌شود: ‘چند زنى’ (poiygyny) و ‘چندشوئى’ (polyandry). چند زنى را ‘تعدد زوجات’ نیز مى‌گویند.

– از دیدگاه رابطهٔ زن و شوهر و طول مدت زناشوئى، دو نوع ازدواج دیده مى‌شود: ‘دایم’ یا ‘عقدى’ (با مدت نامعلوم) و ‘موقت’ یا ‘صیغه’ یا ‘متعه’ (با مدت معلوم و مشخص).

– از نظر ترتیب و نوبت ازدواج، مى‌توان دوگونه زناشوئى تشخیص داد: ‘ازدواج اول’ (بار اول) و ‘ازدواج مجدد’ (بار دوم یا چندم).

ارسال یک نظر

*

ایمیل شما فقط برای مدیریت قابل دیدن است

Call Now Buttonتماس با ما