Open/Close Menu دفتر تشریفات عقد و عروسی در تهران، سفره عقد پیوند مهرافزا اولین مجموعه رسمی عقد در ایران شماره ثبت 37102
گل آرایی سفره عقد

مراسم عقد و همچنین پهن کردن سفره عقد و گل آرایی سفره عقد از رسوم دیرینه ای است که امروزه نیز از مهم ترین ملزومات جشن عروسی برای عروس و داماد ها به حساب می آید. اما تزیینات آن از جمله گل آرایی و شمع آرایی است که ان را از دیگر سفره عقد ها متمایز می کند.

همواره عروس و داماد ها تلاش می کنند از میان سبک های مختلف و متنوع چیدمان سفره عقد، مناسب ترین سبک سفره عقد و چیدمان را متناسب با سلیقه و علاقه خود و همچنین در نظر گرفتن مواردی از قبیل المان های به کار رفته در سفره عقد، محیط برگزاری مراسم، فضای اجرا و سایر موارد انتخاب کنند.

در این بخش از پیوند مهرافزا قصد داریم تا شما عزیزان را با مهم ترین نکات گل آرایی سفره عقد ، متناسب با سبک های متنوع برگزاری این مراسم، آشنا کنیم تا انتخاب ساده تری با درک مهم ترین مبانی این سبک از طراحی داشته باشید .

در ابتدا لازم است با سبک های چیدمان سفره عقد و المان های اصلی هریک از آنها آشنا شوید .

سبک های چیدمان سفره عقد

در خصوص گل آرایی سفره عقد نیز می توانیم متناسب با چیدمان المان های اصلی سفره عقد و سبک آن ، گل آرائی منحصر بفردی را پیشنهاد دهیم . همانطور که می دانید، در میان سفره عقد های مختلف با چیدمان های بسیار متنوع ، چند سبک از پر طرفدار ترین سبک های سفره عقد محسوب می شوند که عبارتند از :

  • سبک سنتی
  • سبک کلاسیک
  • سبک مدرن
  •  سبک روستیک

 البته اگر قرار به معرفی باشد می توانیم از سبک های نقره، سبک عربی، طلایی، لوکس، شیشه ای و سایر سبک ها نیز نام ببریم اما به دلیل تشابه بسیار زیاد عناصر در گونه های مختلف این سبک ها، به معرفی مهم ترین آنها خواهیم پرداخت .

گل آرایی سفره عقد

سبک سنتی 

این سبک همانطور که از نامش پیداست ، برخاسته از عناصر و المان های سنتی است، به گونه ای که با فرهنگی دیرینه و نماد گرایی سنتی آمیخته است . برای چیدمان سفره عقد سنتی از عناصری مانند ظروف سنتی و قدیمی می توان بهره گرفت .

همچنین از پارچه های سوزن دوزی شده ، قلم کار یا ترمه نیز می توان استفاده کرد؛ به صورتی که روی آن ظروف تزئینی طلایی ، نقره ای یا فیروزه ای قرار داده شود . همچنین عناصری از قبیل گندم، برنج و حنا نیز از المان های مهم سفره عقد سنتی به حساب می آیند . عموما رنگ در سفره عقد سنتی، ترکیبی از رنگ های طلایی، کرم، فیروزه ای و قهوه ای است که می توان با خلاقیت خود و با رعایت هارمونی سایر اجزا در سفره، آنها را در ترکیب یکدیگر قرار داد.

در خصوص اختلاف سطح سفره های عقد سنتی نسبت به زمین نیز، بهتر است اختلاف کمتر را مورد توجه قرار داد؛ زیرا اختلاف سطح زیاد سفره عقد در گونه های مدرن و روستیک که نسبتا جدیدتر به حساب می آیند بیشتر است نه در سبک های سنتی !

سبک کلاسیک 

در سبک کلاسیک استفاده از ظروف کریستال، بلور، و سیلور در ترکیب پارچه های ساتن رنگی یا سرمه دوزی های رنگی می تواند از ایده های اصلی این سبک باشد . همچنین بهره بردن از ظروف و گلدان های پایه بلند نیز جهت شکیل تر شدن سفره و همچنین قرار دادن تزئینات گل آرایی می تواند به زیبایی سفره عقد کمک کند .

سبک مدرن 

سبک مدرن که امروزه به همراه سبک روستیک از پرطرفدار ترین سبک های چیدمان سفره عقد به حساب می آید، از ترکیب شمع آرایی، میوه آرایی، گل آرایی و ترکیب این عناصر با آینه و شیشه استفاده می کند .

موارد ذکر شده از مهم ترین ترکیبات سفره عقد مدرن محسوب میشوند، به علاوه می توان با تزئینات مروارید و عناصر نقره ای ، جلوه ای بی بدیل به آن بخشید .

در سفره های عقد مدرن ، عموما کف سفره را میتوان با آینه یکدست، حریر و ساتن سفید پوشاند . اختلاف سطح در این سفره ها عموما به دلیل کف شیشه ای آن کم است. عموما رنگ ها در این سبک از چیدمان، از دو رنگ تجاوز نمیکنند که پیشنهاد ما ترکیب رنگ سفید با یک رنگ گرم دیگر همانند کرم یا نباتی است .

سبک روستیک 

ما در مجموعه مقالات پیوند مهرافزا ، در خصوص سبک های برگزاری مراسم عروسی مقالاتی آماده و در خصوص سبک مراسم روستیک در آنها صحبت کردیم و به معرفی این سبک در برگزاری مراسم عروسی پرداختیم.

حال در اینجا می خواهیم در خصوص سفره عقد به سبک چیدمان روستیک صحبت کنیم . همانطور که می دانید، سبک روستیک سبکی برخاسته از دل طبیعت است و در آن المان های طبیعی به وفور یافت میشوند . بهره گیری از گل آرایی و برگ آرایی به تناسب یکسان، از باید های مهم سبک روستیک میباشد .

همچنین استفاده از برگ های خشک و عناصر طراحی و گل آرایی خشک و طبیعی بسیار مهم است . سایر المان ها را می توان با دستی باز از دل طبیعت استخراج و در سفره عقد خود استفاده کرد ؛

کافی است چشمان خود را ببندید و خیال کنید در دامن طبیعت قرار است به برگزاری مراسم عقد خود بپردازید ، حال چه عناصری در طبیعت و اطراف شما وجود دارد ؟ همان عناصر را انتخاب کنید و در سفره عقد خود قرار دهید !

موسسه پیوند مهرافزا دارای یک شعبه دفتر عقد شیک در فضای باز محدوده هروی می باشد که کاملا به سبک روستیک است.

برخی اطلاعات از ویکی پدیا

Call Now Buttonتماس با ما