Open/Close Menu دفتر تشریفات عقد و عروسی در تهران، سفره عقد پیوند مهرافزا اولین مجموعه رسمی عقد در ایران شماره ثبت 37102
پانزده عامل اصلی طلاق

۱۵ مورد اصلی طلاق

در زندگی مشترک نیز مانند هر اجتماع دیگری مشکل به وجود می‌آید و باید به دنبال راه‌حل بود، به همین دلیل مراکزی تحت عنوان مشاوره حقوقی خانواده، مشاوره حقوقی ازدواج و مشاوره حقوقی طلاق ایجادشده است تا بتواند مشکل طلاق را به‌صورت ریشه‌ای حد کند و به‌اصطلاح طلاق را به آخرین راه تبدیل کند.

طلاق دارای عوامل مختلفی است که در اینجا ما آن را در قالب عناوین زیر بررسی می‌کنیم.

ازدواج در سن کم

ازدواج در سنین پایین برای برخی افتخار و برای برخی از اقوام تبدیل به‌ رسم شده است و بیشتر از آن پسر یا دختر نباید مجرد بمانند ولی طبق آماری که تهیه‌شده است، طلاق در بین افرادی که ازدواج خود را تا سنین ۲۴ سالگی به تأخیر انداخته‌اند بسیار کمتر از کسانی است که ازدواج زودهنگام داشته‌اند و مورد اصلی طلاق در ازدواج زودهنگام، اجبار والدین و مسائل عاطفی بوده است.

تفاوت سنی بالا

طبق بررسی‌های انجام‌شده تفاوت سنی بین زوج‌ها بزرگ‌تر بودن سن آقایان از ۲ تا ۱۰ سال است که به نظر برخی از کارشناسان، آمار طلاق بین این افراد بسیار کمتر از کسانی است که دارای اختلاف‌های سنی برعکس و یا بالاتری هستند.

ازجمله موارد ذکرشده دراین‌باره اختلاف‌نظر بین این افراد و خجالت کشیدن فرد کوچک‌تر از معرفی طرف مقابل به دوستان و آشنایان به‌عنوان همسر خود است که این مورد بسیار شایع‌تر از موارد دیگر است و البته در موارد ازدواج‌های اجباری با سنین بالا گزارشات جنایی نیز وجود دارد که خوشبختانه این آمار در سال‌های گذشته به‌شدت کاهش‌یافته است.

ازدواج قبلی

طلاق یکی از تجارب بسیار بد برای هر شخصی می‌تواند باشد و کسانی که دارای سوابق طلاق بیش از یک‌مرتبه هستند انگیزه‌ای برای ایجاد کانونی گرم برای خانواده ندارند و به همین دلیل طبق بررسی‌های انجام‌شده در میان این افراد، بالغ‌بر پنجاه‌درصد این ازدواج‌ها به طلاق می‌انجامد که این آمار بسیار بدی است.

فقدان باورهای مذهبی

طلاق در بین افرادی که دارای باورهای مذهبی هستند به دلیل قبحی که دارد کمتر است و این‌گونه به نظر میرسد که ازدواج افرادی که دارای باورهای مذهبی بالا و یا یکسانی با یکدیگر دارند موفق‌تر از افراد دیگر است و از این طریق اتفاق‌نظرهایی که با یکدیگر دارند، مانع طلاق و یا باعث به تأخیر افتادن طلاق در این خانواده‌ها شده است.

مسائل مالی

مشکلات مالی یکی از اساسی‌ترین مسائل جوامع را شامل می‌شود و معمولاً در طلاق‌های مختلفی که صورت گرفته است، زمانی که به‌صورت ریشه‌ای بررسی می‌شود، مشکلات مالی یکی از بنیادی‌ترین این موارد تشخیص داده‌شده است.

افرادی که دارای محدودیت‌های مالی زیادی هستند نسبت به سایر افراد محدودیت‌های بیشتری نسبت به انتخابات مختلف خود در طول زندگی هستند و آمار نشان داده است خانواده‌هایی که دارای مشکلات اقتصادی کمتری هستند، خانواده‌هایی شادتر بوده و نرخ طلاق در این خانواده‌ها بسیار پایین‌تر است.

داشتن فرزندان زیاد

داشتن فرزندان زیاد مخصوصاً در خانواده‌های دارای فرزندان دو یا چند قلو باعث بالا رفتن مخارج و از طرفی وقت گذاشتن زیادتری برای کودکان و خود است؛ متأسفانه به دلیل مشکلات مالی ای که دامن گیر جوامع ما می‌باشد این اتفاق کمتر روی می‌دهد و خانواده‌ها بدون توجه به آینده و تربیت فرزندان خود، تصمیم به طلاق و جدایی می‌گیرند.

سطح تصحیلات

افرادی که دارای تحصیلات بالاتری هستند فرهنگ و استانداردهای بالاتری را برای خانواده خود تعیین می‌کنند و این امر باعث بالا رفتن سطح سلامت اخلاقی و روانی در خانواده می‌شود ولی در این خانواده‌ها نیز اختلافاتی مانند ایده عال گرایی و مواردی امثال آن آفت‌زایی می‌کنند که باعث طلاق می‌شود.

براساس آمارها، طلاق در میان این خانواده ها بسیار کمتر بوده و دارای سلامت روانی بالاتری در فضای خانواده خود هستند.

فقدان آموزش های مناسب

ازدواج به معنای تشکیل یک اجتماع کوچک بوده و هر اجتماعی دارای قوانین و ساختارهای نسبت به خود است. ازدواج دارای آیین و مقدماتی است که باید به زوج‌های جوان آموزش داده شود تا کمتر در طول زندگی به مشکل برخورد کنند. این آموزش‌ها از مسائل جنسی گرفته تا مسائل اخلاقی و احترامات متقابل با یکدیگر است که طبق آخرین اخبار سازمان نظام سلامت کشور کارگروه‌هایی برای این امر در حال دایر شدن هستند.

خیانت

این گزینه موارد زیادی را شامل می‌شود که بیشتر آن به مسائل جنسی برمی‌گردد. برای مثال با رواج صیغه در بین مردان متأهل در جامعه یکی از ارکان دامن زننده به طلاق است و از طرفی در برخی از خانواده‌ها به دلیل عدم توجه به نیازهای جنسی متقابل و برخوردهای سرد، این افراد (چه زن و چه مرد) برای تأمین نیازهای خود دست به خیانت می‌زنند که این یکی از مشکلات اساسی امروزه دادگاه‌های خانواده است.

اعتیاد

اعتیاد یکی از بلایای خاموش و خانمان سود خانواده‌ها است و کسی که دارای اعتیاد است (چه موارد مخدر و چه مشروبات الکلی) به‌مرورزمان به این موارد وابسته‌تر می‌شود که این امر باعث کاسته شدن از توجهات این فرد نسبت به خانواده خود شود.

به‌مرورزمان با بروز مشکلاتی نظیر عدم توجه به خانواده، مشکلات اقتصادی، مشکلات عاطفی و بسیاری از این موارد، این خانواده‌ها را به‌سوی طلاق سوق می‌دهد.

ناسازگاری جنسی

افراد بر اساس طبع باطنی خود دارای تفاوت‌های بسیاری هستند و ازدواج شخصی با طبعی سرد با فردی دارای طبع کرم، در آینده دچار مشکلات بسیار زیادی خواهند شد.

طلاق والدین

افرادی که فرزند طلاق هستند، با مشکلات روحی و روانی بسیاری رشد کرده‌اند و این مشکلات در این افراد نهادینه شده است و تغییر و یا بهبود آن زمان‌بر و بسیار دشوار است ولی متأسفانه بسیاری از افراد از این موارد در خود بی‌اطلاع هستند و ناآگاهانه دچار مسائل عدیده‌‌ای می‌شوند.

متأسفانه طلاق در خانواده‌هایی که یک یا دو طرف فرزند طلاق بوده‌اند بسیار زیاد است.

بیشتر بخوانید  : بهترین دفتر ازدواج شیک در غرب تهران 

مشکلات روحی و روانی

آلودگی هوا و تغذیه نامناسب زمینه‌ساز بیشتر بیماری‌ها و اختلالات روانی در جوامع امروزی شده است. مشکلات روانی و عوامل محیطی‌ای همچون مشکلات اقتصادی، بی‌کاری، آلودگی هوا و غیره و غیره همگی باعث می‌شوند تا مشکلاتی بر روح و روان دو طرف وارد شود و متأسفانه در برخی خانواده‌ها، به‌جای پادرمیانی کردن و راهنمایی‌های زوج جوان برای برطرف کردن مشکلات ابتدایی زندگی آن‌ها، بر مشکلات آن‌ها دامن زده و این افراد را هرچه بیشتر به سمت طلاق سوق می‌دهند.

اختلاف‌نظر در تربیت فرزندان

اختلافات سطح فرهنگی در خانواده‌ها یکی از عواملی است که در تربیت فرزندان تأثیر مستقیمی می‌گذارد و باعث اختلافات و درگیری‌های شدیدی می‌شود و بدتر آنکه خانواده‌ها به‌جای پادرمیانی و رفع مشکل، خود به موضوع دامن می‌‌زنند.

زوج‌های جوان باید در باره فرهنگ و ساختار زندگی خود اول به تفاهم برسند و پس‌ازآن اقدام به داشتن فرزند کنند.

خوشبختانه این مورد در دادگاه‌های خانواده کم می‌باشد و اکثر خانواده‌هایی که دارای مشکلاتی از این قبیل هستند، قبل از بچه‌دار شدن از یکدیگر جدا می‌شوند.

رسانه‌های اجتماعی

این رسانه‌ها و پیام‌رسان‌ها بسیار مفید هستند و مورد استقبال بالایی از طرف مخاطبان قرارگرفته‌اند ولی متأسفانه به دلیل مشغولیت زیاد افراد در این فضاها و اصطلاحاً نرسیدن به خانه و زندگی‌شان باعث مشکلاتی می‌شود و امروزه یکی از عمده دلایلی که در موارد طلاق ذکر می‌شود این است که همسر ایشان بیشتر زمان خود را در فضای مجازی می‌گذراند و اطلاعات خانواده خود را با فالوور های خود در میان می‌گذارد و غیره.

این موارد برخی از پرتکرارترین موارد از میان هزاران مواردی است که در دادگاه‌های خانواده به آن پرداخته می‌شود که هریک دارای زیرشاخه‌های مربوط به خود است.

در آخر به شما توصیه می‌کنیم قبل از هرگونه اقدامی (چه ازدواج و چه طلاق) از طریق فرم مشاوره ما و یا وکیل مورد اعتماد خود دراین‌باره مشاوره لازم را بگیرید تا در آینده دچار مشکلات حقوقی، عاطفی، روانی و اجتماعی نشوید.

 

Call Now Buttonتماس با ما