Open/Close Menu دفتر تشریفات عقد و ازدواج در غرب تهران، سفره عقد پیوند مهرافزا اولین مجموعه رسمی عقد در ایران شماره ثبت 37102
جنت آباد گاندی
چگونگی برگزاری عقد آریایی

چگونگی برگزاری عقد آریاییسفره عقد و دفترعقد و ازدواج در غرب تهران پیوندمهرافزا

عقد آریایی

چند سالی است که آیینی با عنوان «عقد آریایی» یا «گواه‌گیری» به لیست آیین‌های موجود در عروسی برخی از ایرانیان که مسلمان هم هستند، اضافه شده است.

برخی معتقدند این نوع از عقد در ایران باستان برای برقراری پیوند زناشویی استفاده می‌شد اما‌ برخی منکر این نوع عقد در ایران باستان می‌شوند و آن را جعلی می‌دانند.

به هر صورت، حدود ۴، ۵ سالی می‌شود که این نوع عقد در کشور ما باب شده و برخی از عروس و دامادها علاقه دارند این آیین را که بیشتر جنبه تشریفاتی دارد، در کنار عقد شرعی و قانونی خود اجرا کنند.

شیوه برگزاری مراسم عقد آریایی

عاقد یا همان پیمان‌بان، کتاب قطوری در دست گرفته و رو به جمعیت حاضر در مراسم عقد می‌گوید: «در خجسته آیین پیوند زناشویی که به روش نیاکانمان برپاست به نام او و به یاری ایزدان آگاهی، هوشمندی و خرد و به گواهی نیکان باشنده در این جشن باشکوه، این‌جانب افتخار دارم مراسم گواه‌گیری را آغاز کنم».

سپس رو می‌کند به عروس و داماد که در آینه سفره عقد به هم لبخند می‌زنند و منتظرند مراسم زودتر اجرا شود و می‌گوید: «دوشیزه سارا ، دخت سعید و فاطمه آیا حاضرید آقای رضا، پور سعید و اعظم را به همسری خود برگزینید و در تمامی مراحل زندگی در غم‌ها و شادی‌ها، در کاستی‌ها و ناکامی‌ها و در تندرستی و بیماری یار و یاور او باشید، به او عشق بورزید و او را احترام بگذارید؟»

صدای زنی که مشغول قند ساییدن است بلند می‌شود که: «عروس رفته گل بچینه». عروس لبخند شیطنت‌آمیزی به داماد می‌زند و عاقد می‌گوید: «خجسته باشید».

سپس ادامه می‌دهد: «دوشیزه سارا برای بار دوم می‌پرسم میان انجمن، حاضرید بر لب آرید این سخن را که به او وفادار باشید و او را به هم‌زبانی، هم‌تنی و همسری خود برگزینید؟»

پس از این‌که یکی از زنان جوان از رفتن عروس برای آوردن گلاب خبر می‌دهد، عاقد دوباره می‌گوید: «دوشیزه سارا، آیا حاضرید در میان این گواهان، مهر آقای رضا را پذیرا باشید، به او وفادار بمانید و او را به همزبانی، هم‌تنی و همسری خود برگزینید؟»

عروس جواب می‌دهد: «با اجازه پدر و مادرم بله».

پس از کف و سوت حضار، عاقد این بار داماد را مورد خطاب قرار می‌دهد: «آقای رضا ، مختاری  و اعظم! آیا حاضرید خانم صدف، دخت سعید و فاطمه را به‌عنوان یگانه همسر خود بپذیرید و در تمامی مراحل زندگی در غم و شادی‌ها و در کاستی و ناکامی‌ها و در تندرستی و بیماری یار و یاور او باشید، به او عشق بورزید و او را احترام بگذارید؟»

داماد جواب مثبت را می‌دهد و عاقد می‌گوید: «به خجستگی و فرخندگی من و گواهان باشنده در این جشن باشکوه، از خداوند آگاهی و خرد آرزومندیم که به این پیوند زناشویی، پویایی، پایندگی، مهر و شادکامی همراه با فرزندانی نامور، طول عمر و سرانجام نیک ارزانی بدارد».

سپس پیمان‌بان یا همان عاقد این جملات را می‌گوید و داماد رو به عروس آنها را تکرار می‌کند: «به نام نامی یزدان، تو را من برگزیدم از میان این همه خوبان، برای زیستن با تو میان این همه گواهان، بر لب آرم این سخن با تو وفادار خواهم ماند در هر لحظه، در هر جا، پذیرا می‌شوی آیا؟»

عروس نیز این جملات را پس از پیمان‌بان تکرار می‌کند: «به نام نامی یزدان، پذیرا می‌شوم مهر تو را از جان، هم‌اکنون باز می‌گویم میان انجمن با تو وفادار تو خواهم ماند در هر لحظه، در هر جا!»

پس از این‌که صدای دست زدن‌ها و خنده‌های شادانه حاضران به پایان می‌رسد، پیمان‌بان، شادباش خود و حاضران را به عروس و داماد ابلاغ و برای آنها دعا می‌کند: «به نام دادار نیک‌اندیش. تو را سپاس می‌گوییم که به این دو یار مهربان، مهر خویش ارزانی داشتی تا زندگیشان را با پیوند دست‌ها و دل‌هایشان آغاز کنند.

ای آگاه‌ترین آگاهان! سختی‌ها، ناپاکی‌ها، ستیزها، رنج‌ها و شکنج‌های زمانه را از ایشان دور ساز و دروازه‌های نیکی، خوشبختی و به‌زیستی را به رویشان بگشای.

هر روزشان را چون امروز گرم و درخشان و شادمان ساز و به آنان فرزندانی ببخش تا با نیکی در پندار، کردار و گفتار در بهبود خانواده و جهان خویش کوشا باشند.

عشق و مهر این خانواده را به استواری دماوند، به لطافت گل‌ها و روشنایی خورشید، به زلالی دریاها، به طراوت باران، به نسیم بهاری، به سرسبزی جهان همواره استوار و پایدار بدار.

پروردگارا! کین، ناسازگاری، دروغ و کج‌اندیشی اهریمنی را از نهادشان دور ساز و مشعل مهر و راستی، همدلی و خرمی اهورایی را در دل‌هایشان بیفروز!

باشد که چون نیاکان مهرآیین خویش ستایش‌گر تو باشند و نیکی‌ها، سپیدی‌ها، پاکی‌ها و زیبایی‌هایت را هماره به خاطر سپارند».

پس از نیایش و دعا برای عروس و داماد، گواهان پیمان که سه زن هستند و یکی، کاسه عسل، دیگری، حلقه داماد و سومی حلقه عروس را در دست دارند، پس از سوگند خوردن عروس و داماد، به‌صورت تک به تک می‌گویند: «گواهی می‌دهم پیمان بستن شما را… شادکام و خوشبخت باشید».

۹۵ درصد از مراجعان، سفارش عقد آریایی می‌دهند

سفره عقد پیوند مهرافزا با انجام شیوه ای نوین در زمینه عقد و ازدواج در کنار پکیج خود برای زوجین عزیز پیوند مهرافزا عقد آریایی را هم گنجانده است.

برای رزرو مراسم عقد آریایی با ما تماس بگیرید .