Open/Close Menu دفتر تشریفات عقد و ازدواج در غرب تهران، سفره عقد پیوند مهرافزا اولین مجموعه رسمی عقد در ایران شماره ثبت 37102

برای جواب دادن به خواستگار لازم نیست دختر خانم در همان جلسه اول خواستگاری ، به خواستگار جواب مثبت یا منفی بدهد؛ حتی او می تواند یک هفته تا دو هفته مهلت بخواهد.

همین‌طور پدر و مادر عروس، حق دارند برای تحقیقات و پُرس‌وجوهای لازم، مهلت متعارفی بخواهند. پاسخ مثبت فوری، معمولاً رسم نیست و ممکن است در شأن عروس نباشد.

سهل است در صورت وقوع ازدواج نیز همین «جواب مثبت فوری»، در زندگی آینده‌شان آثاری بر جای می‌گذارد. برای جواب دادن به خواستگار ، اگر خواستگارتان را از هر نظر پسندیده‌اید، حداقل دو سه روزی مهلت «جواب» بخواهید. مگر در شرایط استثنایی که مثلاً دختر و پسر قبلاً یکدیگر را دیده‌اند، یا قول و قرارهایشان را گذاشته‌اند و بررسی‌هایشان را کرد‌اند؛ یا در شرایط استثنایی دیگری که حسب مورد پیش می‌آید؛ که در این صورت لابد دو خانواده از همه‌چیز خبر دارند و یا ممکن است که خبر داشته باشند و تکلیفشان معلوم باشند و تکلیفشان معلوم باشد و مواردی هم برای به تأخیر انداختن جواب، باقی نماند.

آخرین نکته‌ای که باید برای نحوه جواب دادن به خواستگار بدانید این است که قبل از جواب مثبت دادن به خواستگار یا جواب نه دادن به خواستگار ، هیچ چیزی را از یکدیگر پوشیده نگه ندارید. یعنی در هیچ مورد به اصطلاح «رودربایستی» نکنید و هیچ موضوعی را موکول به «حدس و گمان» ننمایید که معمولاً هیچ‌گاه نمی‌توان با «به نظرم»، «گمان می‌کنم»، «حدس می‌زنم» و… به حقایق پی برد!

در هر صورت، دوره نامزدی یکی از مراسم سنتی و حتی ارزشی ازدواج است. اکثر خانواده‌های ایرانی برای رسیدن به ازدواج قطعی راه نامزدی را طی کرده‌اند. عده‌ای خیلی سریع و به تندی، این دورۀ شیرین و به یاد ماندنی را پشت سر گذاشته‌اند، و عده‌ای آن را حتی تا چند سال ادامه و در واقع «کش» داده‌اند و کلی هم خاطرات تلخ و شیرین در سینه دارند؛ یعنی خواستگاری هایی که سرشار از «خاطرات و خطرات!» بوده است.