Open/Close Menu دفتر تشریفات عقد و ازدواج در غرب تهران، سفره عقد پیوند مهرافزا اولین مجموعه رسمی عقد در ایران شماره ثبت 37102
خواستگار | دفتر عقد و ازدواج شیک | غرب تهران پیوند مهر افزا | عقد و ازدواج

مراسم خواستگاری

مراسم خواستگاری راه و رسم خودش را دارد و همه ما تقریبا با این مراسم آشنا هستیم

ما در اینجا نکاتی برای خواستگاری آورده ایم تا جزئیات یک خواستگاری خوب و استاندارد را بدانید تا در روز خواستگاری کم تر دچار اشتباه شوید .

بردن گل:

در جلسه خواستگاری حتما اید گل برده شود به دو دلیل:

یک :این که خانواده دختر انتظار دارند که خانواده داماد به رسم ادب و احترام برایشان گل ببرند و در صورتی که گل نبرند به حساب بی احترامی به آنها می گذارند

دوم: اثر روانی خوبی بر روی خانواده ی دختر خواهد داشت. بهتر است گل صورتی رنگ (علامت خلاقیت، لذت و زندگی) از یک نوع به تعداد فرد باشد.

زمان خواستگاری:

بهتر است زمان خواستگاری بعد از ظهر باشد.

افرادی که به خواستگاری می روند:
افرادی که می خواهید در روز خواستگاری ببرید بهتر است در آنها عروس خانواده و یا دختر های مجرد حضور نداشته باشند

زیرا دختران مجرد با فضای خواستگاری آشنایی ندارند و ممکن است رفتاری از خود نشان ندهند که مناسب جلسه خواستگاری نباشد و باعث مشکل شود.

لباس خواستگاری:

آقا داماد باید لباسی را انتخاب کند که سنگین و مناسب جلسه خواستگاری باشد همچنین عروس خانم هم باید لباسی زیبا و سنگین بپوشد که در خور جلسه خواستگاری باشد و از پوشیدن لباس های آستین کوتاه و باز و جلف خودداری کنند چرا که چنین لباس هایی اصلا مناسب چنین مراسمی نیست

زنگ زدن در منزل:

بهتر است وقتی که زنگ منزل توسط خانواده خواستگار زده شد سریع در راباز نکنید زیرا این علامت ، نشان دهنده آن است که شما خیلی وقت است که منتظر آنها بوده اید .

.

فضای خواستگاری:

فضا باید بدون محرک باشد.زن ومردی که می خواهند عمری در کنار هم به سر برند، باید جاذبه و کشش لازم را نسبت به یکدیگر داشته باشند

اگر این کشش و جاذبه در میان نباشد، شرایط مناسب دیگر، این کمبود را جبران نمی کند.

چون آنچه ادامه زندگی را ممکن می کند تنها زیبایی نیست، وجود تفاهم و کمالات روحی و اخلاقی همسر، در این میان نقش برجسته تری را بر عهده دارد.

خوردنی ها و نوشیدنی ها:

در مراسم خواستگاری اصلا از شیرینی تر استفاده نکنید و بهتر است از میوه هایی مانند گیلاس ،کیوی،زردآلو،سیب و خیار پذیرایی کنید

اگر از یک نوشیدنی مناسب فصل و نوشیدنی فرهنگ دیرینه خود چای پذیرایی کنید بسیار عالی است .

پذیرایی:

عروس خانم هنگام پذیرایی به نکات زیر توجه کند:

۱- سینی چای یا شربت زیاد سنگین نباشد.

٢- هنگام پذیرایی لبخندی برلب داشته باشد. قبلاٌ نوع لبخند را در مقابل آینه امتحان کند.

٣- هر وقت عروس خانم احساس کرد که تحت فشار خنده پر سرو صدای است به بهانه درست کردن چادر دهان را باز کند تا خنده اش تمام شود.

٤- در هر سینی باید حاوی شش ظرف نوشیدنی باشد.

٥- اساسا خوردنی ها کمکی است برای کم کردن استرس و اضطراب

معرفی

عروس خانم و آقا داماد در جلسه اول خواستگاری خود را به یکدیگر معرفی می کنند پس اتمام جلسه اول خواستگاری اگر جواب عروس بله بود مقدمات بله برون و نامزدی را انجام می دهند

در کشور ما اگر جواب پسر منفی بود رسم نیست که خانواده عروس پیگیری کند اگر خانواده پسر پس از گذشت دو الی سه هفته برای گرفتن پاسخ عروس خانم تماس نگرفت جواب را مبنی بر نارضایتی داماد میگذارند.

.

نوع سوالات

بستگی به عوامل گوناگون مثل اهمیت موضوعات مختلف برای دختر و پسر میزان شناخت آنها از یكدیگر دارند.

از طرح پرسش هایی كه جواب آنها از قبل روشن است جدا پرهیز كنید. بهتر است از شیوه های توضیحی- سوالی استفاده كنید به این ترتیب كه ابتدا هریك از طرفین توضیحات كاملی پیرامون خود در همان زمینه ارائه و سپس مشابه آن را از طرف مقابل در خواست كنید.

آغاز گفتگو

هر كدام از طرفین می توانند گفت گو را شروع كنند و باعث كاهش اضطراب طرف مقابل شوند معرفی مجدد خود و خانواده، اطلاعات مربوط به سن، تولد، شغل، سابقه شغلی و غیره را بیان كنند.

یك زن و شوهر در دراز مدت بیش تر با ویژگی های اخلاقی و شخصیتی منش ها و باورها یكدیگر زندگی می كنند تا با ویژگی های نظیر موقعیت خانوادگی، اجتماعی، و تیپ و چهره.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.