Open/Close Menu دفتر تشریفات عقد و ازدواج در غرب تهران، سفره عقد پیوند مهرافزا اولین مجموعه رسمی عقد در ایران شماره ثبت 37102
قفل‌های زندگی را با اخلاق خوب باز کنیم - سفره عقد و دفتر عقد و ازدواج پیوندمهرافزا

قفل‌های زندگی را با اخلاق خوب باز کنیمسفره عقد و دفتر عقد و ازدواج پیوندمهرافزا

مشکلات گاهی انگیزه زوجین برای زندگی را سست کند، اما وقتی که زوجین اخلاق را سنگ بنای زندگی خود قرار دهند زندگی بسیار آسان و شیرین می‌شود.

 اخلاق پایه و اساس زندگی هر انسانی است اما در زندگی زوجین که تمام عمر خود را با یکدیگر سر می‌کنند بیشتر نمایان می‌شود و اخلاق‌بد چرخ زندگی را لنگ می‌کند و بعد از مدتی، زندگی از چرخیدن می‌ایستد.

اخلاق از چنان جایگاهی در زندگی مشترک برخوردار است که روایات و احادیث زیادی در مورد خوش اخلاقی نقل شده است.

در حال حاضر زندگی زوجین بر اساس مادیات و تجملات بنا می‌شود تا توجه به اخلاق خوب و اینچنین می‌شود که روز به روز شاهد افزایش آمار طلاق و از هم پاشیدگی زندگی‌های بسیار هستیم.

اخلاق خوب تضمینی برای زندگی پایدار

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسن سیدی، یک کارشناس مذهبی در خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص تاثیر اخلاق بر خوشبختی زوجین، گفت: اخلاق در همه مراحل زندگی نقش بزرگی دارد، به ویژه در زندگی اجتماعی که نمونه اولیه زندگی اجتماعی خانه و خانواده است.

وی ادامه داد: برای دوام رابطه زن و شوهر که در همه شبانه روز با هم سرو کار دارند باید براساس اخلاق و احترام متقابل باشد.

این کارشناس مذهبی با تاکید بر اینکه اخلاق نباید تنها در اقوال و گفتار باشد، تصریح کرد: برای ماندگاری گفتار زوجین باید گفتار  علاوه بر قول در عمل هم نمود پیدا کند.

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه رعایت اخلاق باید با اخلاص باشد، گفت: زن ومرد باید احترام و اخلاق را در ارتباط با یکدیگر رعایت کنند نه بخاط دیگران و پیش چشم دیگران اخلاق را رعایت کنند.

سیدی با تاکید بر نهادینه شدن اخلاق بین زوجین، اظهارکرد: عدم وجود اخلاق در زندگی زوجین و یا وجود اخلاق صوری، یا اخلاقی که اسلامی و دینی نباشد، برای هر یک از زوجین برای ادامه زندگی مشترک مشکل ایجاد می‌کند و بی اعتمادی، خشونت، اعتماد به دیگران، انزوا و انحراف در پی خواهد داشت.

بداخلاقی نقش تشدیدکننده‌ای در تخریب روابط و بدرفتاری زوجین دارد

علیرضا هریوندی، کارشناس روانشناسی بالینی در خراسان‌جنوبی نیز به ایسنا گفت: اخلاق، نقش اساسی در ایجاد فضای عاطفی توام با تعهد ایجاد می‌کند و تحقیقات نشان داده زوجینی که از رشد اخلاقی بالاتری برخوردارند میزان ماندگاری، تعهد و پایداری بیشتری در زندگی دارند.

وی با اشاره به اینکه پرخاشگری و بد اخلاقی در برخی موارد می‌تواند ناشی از عدم آشنایی با برخی مهارت‌های ارتباطی یا مهارت‌های کنار آمدن هیجانی باشد، تصریح کرد: آموزش این گونه مهارت‌ها می‌تواند نقش موثری در تعدیل هیجانات و رفتارها و کاهش رفتارهای پرخاشگرانه داشته باشد.

این کارشناس ارشد روانشناسی بالینی ادامه داد: چنانچه بداخلاقی ناشی از برخی اختلالات شخصیتی از قبیل اختلال کنترل تکانه  یا حالت‌های پارانویا و سوء ظن باشد می‌تواند نقش تشدیدکننده‌ای در تخریب روابط و بدرفتاری زوجین داشته باشد.

هریوندی، آستانه تحمل پایین، حالت‌های برافروختگی و خشم مفرط، پرخاشگری جسمی و کلام،  عدم تحمل انتقادات طرف مقابل را از ویژگی‌های انسان‌های بداخلاق ذکر کرد.

وی توجه به تشابهات فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، سطح تحصیلات، پیشینه خانوادگی افراد، شغل فرد و چگونگی گذراندن اوقات فراغت یا روش‌های تخلیه هیجانات را از جمله معیارهای انتخاب همسر دانست.

حسن‌رفتار، عامل حیات بخش زندگی است

حجت‌الاسلام و المسلمین یدالله وحدانی‌نیا، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی نیز در ادامه با اشاره به اینکه حسن رفتار از تکالیف مشترک زن و شوهر است، به ایسنا گفت: حسن رفتار اعم از قول، عمل و هر عملکرد خوب است.

وی ادامه داد: حسن اخلاق تنها تضمین‌کننده پایداری زندگی زناشویی است و مصادیق متعددی از ائمه اطهار(ع) و پیغمبر(ص) نقل شده است که بر حسن اخلاق در زندگی زناشویی تاکید کرده‌اند.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی، گذشت را یکی از مصادیق اخلاقی مهم در زندگی زناشویی عنوان کرد و ادامه داد: در صورتی که یکی از زوجین پرخاشگری و بداخلاقی به زوج دیگر کرد باید زوج دیگر برای دوری از تزلزل در زندگی خود گذشت کند  چراکه اگر در اینگونه موقعیت‌ها لج و لجبازی حاکم باشد پایه‌های زندگی سست می‌شود.

وحدانی‌نیا با تاکید براینکه دختر و پسر در هنگام ازدواج باید با چشم باز انتخاب کنند، تصریح کرد: تحقیق و بررسی، لازمه انتخاب برای زندگی آینده است و این مهم باید از طریق افراد و محیط‌های مختلف از قبیل محیط کار، دانشگاه حاصل شود.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی، امتحان کردن و قرار دادن در موقعیت‌های سخت را از دیگر راه‌های شناخت برای ازدواج برشمرد و ادامه داد: با قرار گرفتن فرد در موقعیت‌های سخت، میزان صبر، کنترل خشم و پرخاشگری فرد نمایان می‌شود.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه توجه به اصالت خانوادگی از عوامل مهم در امر ازدواج است، دینداری، تعهد، مسئولیت‌پذیری، حجب و حیا، صداقت، آشنایی به وظایف را از عوامل مهم در تشکیل زندگی مشترک برشمرد.

وحدانی‌نیا، دلیل بسیاری از مشکلات زوجین را عدم درک طرف مقابل ذکر و تصریح کرد: هر یک از زوجین طرف مقابل را از نگاه خود مقایسه می‌کند به طوری که زن از نگاه زنانه و مرد از نگاه مردانه به طرف مقابل خود نگاه می‌کند و هیچ‌وقت یکدیگر را درک نمی‌کنند.

وی در ادامه در خصوص راه‌های حل بداخلاقی در زندگی تصریح کرد: در مرحله اول فرد باید بداخلاقی خود را قبول کند و سپس در راستای رفع آن چاره‌جویی و به مشاور مراجعه کند.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی، عذاب قبر را یکی از پیامدهای بداخلاقی زوجین برشمرد و گفت: عمل به سیره و شیوه پیامبر(ص) باعث سازگاری بیشتر زوجین در زندگی می‌شود.

وحدانی‌نیا در پایان با اشاره به اینکه بیشتر ازدواج‌های کنونی دید معاملاتی دارد، تصریح کرد: تعیین مهریه‌های بالا تضمینی برای خوشبختی زوجین نیست، چه بسا که در بسیاری از مواقع شرایط زندگی آنچنان عذاب‌آور می‌شود که فرد بدون دریافت مهریه درخواست طلاق می‌کند.

زندگی که روزی قرار بود خوبی‌ها و خوشی‌های زوجین را زنده کند، اما بی‌احتیاطی و بی‌توجهی زوجین به اخلاق و تصمیم‌گیری سریع برای انتخاب فرد مورد نظر باعث آوارگی آرزوها و برنامه‌های زندگی می‌شود و چه بد زمانی که باید زندگی مرده را به خاک سپرد و تنها سهم فرد از زندگی روزهای برباد رفته باشد و چه خوب است قبل از اینکه حسرت به سراغمان آید ملاک انتخاب شریک زندگی را خوش اخلاقی بگذاریم نه مادیات و چشم و هم‌چشمی.