Open/Close Menu دفتر تشریفات عقد و ازدواج در غرب تهران، سفره عقد پیوند مهرافزا اولین مجموعه رسمی عقد در ایران شماره ثبت 37102
جنت آباد گاندی

عقد موقت

عقد موقت راه مذهبی برای شناخت پیش از ازدواج

برخی از روانشناسان بر این عقیده اند ،عقد موقت را اسلام به افراد جامعه توصیه کرده است و این نوع عقد راهی است که جوانان پیش از ازدواج می توانند نسبت به یکدیگر شناخت پیدا کنند .

عقد موقت قوانین خاص خود را به همراه دارد و می توان گفت که بار اجتماعی زیادی برای افراد ایجاد نمی کند .

اما برخی دیگر از روانشناسان هستند که عقیده دارند عقد موقت تاثیر زیادی در شناخت یکدیگر ندارد.

زیرا برخی از افراد هستند که می توانند در چند ماه نقش یک آدم دیگر را باز کنند و خودشان را  یک انسان با مسئولیت ، فهمیده و خوب جلوه دهند .

این روانشناس عقد موقت را فقط از لحاظ مذهبی یک روش درست می داند .

چون دختر و پسر بدون هیچ صیغه و عقد موقتی می توانند زیر نظر خانواده ها با یکدیگر در ارتباط باشند و نسبت به یکدیگر شناخت پیدا کنند عقد موقت تنها در رابطه جنسی به آنها کمک می کند .

ازدواج موقت برای چه افراد و در چه صورت

عقد موقت برای کسانی توصیه می شود که شرایط ازدواج دائم را نداشته باشند و یا در زمان  شرایطش را ندارند.

عقد موقت برای کسانی که متاهل هستند و همسر و فرزند یا فرزندانی دارند به هیچ عنوان توصیه نمی شود .زیرا کسی که دارای خانواده است اول از همه باید خانواده اش را در بر بگیرد .

کسانی‌که امکان ازدواج دائم ندارند مثلا آقایی دارای چند فرزند است و فرزندان می‌توانند فرد دیگری را به عنوان والدین خود قبول کنند و یا آقا یا خانمی بنا به نیازهای خاص و غریزی که دارد و باید تأمین شود، در چنین شرایطی عقد موقت توصیه می‌شود.

اگر این موارد در جامعه و خانواده‌ها مطرح شود از بسیاری از آسیب ها جلوگیری خواهد شد.

ازدواج موقت چه پيامدهايي دارد

بعضی افراد فکر می‌کنند اگر عقد موقت بین طرفین صورت گیرد دیگر افراد سراغ عقد دائم نمی‌روند که البته خیلی از افراد این عمل را ابزاری برای خوشگذرانی جنسی و مسائلی از این دست می‌پندارند و ممکن است این رابطه را با افراد متعددی انجام دهند اما در واقع فلسفه واقعی آن تسهیل دادن امر ازدواج است تا افراد از طریق راه‌های منطقی و مناسب‌تر به سوی ازدواج سوق داده شوند.

در عقد موقت داشتن رابطه جنسی پیشنهاد نمی‌شود چرا که هنوز به شناخت کامل نرسیده و این عقد قبل از عقد دائم بوده و صرفا برای آشنایی است.

ممكن است جوانان با عدم اطلاع مناسب از فلسفه چنين ازدواجي و با توجه به شرايط اقتصادي كنوني جامعه بخواهند از اين راهكار براي گريز از زير بار مسئوليت زندگي دائمي بهره جويند و در تشكيل خانواده از طريق ازدواج دائم كه ركن اصلي جامعه است، سست شوند.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.