Open/Close Menu دفتر تشریفات عقد و ازدواج در غرب تهران، سفره عقد پیوند مهرافزا اولین مجموعه رسمی عقد در ایران شماره ثبت 37102
رسم عیدی بردن برای تازه عروس ها - سفره عقد و دفترعقد و ازدواج در غرب تهران پیوندمهرافزا

رسم عیدی بردن برای تازه عروس هاسفره عقد و دفترعقد و ازدواج در غرب تهران پیوندمهرافزا

این طبیعت خانم‌ها است که تحفه گرفتن را دوست دارند. تحقیقات نشان داده که خانم‌ها بیشتر از آقایان به گرفتن تحفه خوشحال می شوند. احتمالن همین علاقه شدید خانم‌ها به گرفتن تحفه سبب شده که چیزی به نام بردن عیدی در روزهای مناسبتی برای دختران از سوی خانواده نامزدش رسم شده باشد.

هر چند این رسوم ایرانی تبدیل به یک فرهنگ شده است و کم کم این فرهنگ جایش را به یک رقابت می دهد که در بسیاری موارد مشکل ساز نیز می شود.

عیدی مخصوص نو عروس به صورت های مختلف همچون پول نقد، طلا و جواهر، لباس و یا ملک و دارایی متناسب با درآمد خانواده داماد انجام می شود.

در اکثر مواقع این رسم دیرین با کمک زنان فامیل اجرا می شود و در آن چندین سینی شامل هدایا، حنا، گل و شیرینی تزئین شده به خانه عروس برده می شود. در این مراسم خانواده داماد شام مهمان خانواده عروس هستند و شب را همان جا سپری می کنند. خانواده داماد، عیدی را با جمعی از اعضای فامیل که بیشتر دختران جوان باشند ۲ یا ۳ روز قبل از عید، با هماهنگی خانواده عروس، به خانه عروس می‌برند.

تجمل گرایی

بهتر است هدایای دوران عقد بجای طلاهای گران قیمت، هدایای زیبایی باشد که می تواند یک یادگاری ماندگار شود. مثلا زیور الات نقره که هم قیمت کمتری دارد و هم زیباست و لازم نیست برای همه توضیح داده شود که نقره است یا طلا ! البته این در شرایطی است که واقعا دختر و پسر نتوانند خیلی ساده بگویند که نمی خواهند طبق عرف اشتباه عمل کنند. در این شرایط می شود با حفظ ظاهر کاری کنند که از نظر مالی هم دچار مشکل نشوند.مهم این است که در آغاز راه شراکت برای یک عمر زندگی در عین حال که حرمت بزرگ تر ها حفظ می شود اما سنت های دست و پا گیر نتواند شادی ها را از بین ببرد. شادی هایی مثل اولین عید نوروز کنار هم بودن!