Open/Close Menu دفتر تشریفات عقد و ازدواج در غرب تهران، سفره عقد پیوند مهرافزا اولین مجموعه رسمی عقد در ایران شماره ثبت 37102
راهنمای کامل انتخاب حلقه ازدواج - سفره عقد و دفتر عقد و ازدواج پیوند مهرافزا

راهنمای کامل انتخاب حلقه ازدواج سفره عقد و دفتر عقد و ازدواج پیوند مهرافزا

راهنمای کامل انتخاب حلقه ازدواج (جنس حلقه، رنگ حلقه و…)

یکی از مهمترین کارهایی که عروس و داماد انجام می دهند و تا آخر عمرشان به عنوان یک نماد از آن یاد می کنند، خرید حلقه ازدواج است. این کار برای برخی از زوج ها دارای حساسیت های خاص خود است و شاید ماهها برای انتخاب حلقه ازدواج وقت بگذارند. شاید یکی از دلایل این حساسیت آن است که حلقه برای هر کدام از زوجین حکم صمیمت بین آنها را دارد و به طور معمول ما هر زمان جوانی را می بینیم که در دست چپش حلقه دارد، او را جوانی متعهد و عاشق همسرش تصور می کنیم. بنابراین اگر شما هم در حال خرید و یا انتخاب حلقه نامزدی و ازدواج تان هستید با ما در این مقاله همراه باشید تا به صورت کامل در این مورد اطلاعاتی را کسب کنید.

رازهای مهم در انتخاب حلقه

به طور معمول، نخستین گام برای تشکیل زندگی مشترک و مراسم ازدواج، خرید حلقه است که ابتدا با انگشتر نشان شروع شده و بعد هم باخرید حلقه عقد و ازدواج شکل نهایی می گیرد. آنچه مرسوم است آن است که حلقه داماد را عروس و حلقه عروس را داماد خریداری می کند و می توان گفت این رسم در کل ایران رایج است.

در خرید حلقه ازدواج به چه چیزهایی باید توجه داشته باشیم؟

– در نظر داشته باشید که حلقه با انگشتر متفاوت است. پیشنهاد می کنیم که دنبال انگشترهای بزرگ و پرنگین نباشید چرا که آنها حلقهمحسوب نمی شوند. این را بدانید که حلقه بسیار ظریف است و روی آن یک ردیف نگین یا یک نگین به کار گرفته شده است. شما حتی می توانید یک حلقه ساده طلایی را به عنوان حلقه ازدواج تان انتخاب کنید و بعدا می توانید برای جشن ازدواج یک انگشتر شیک و پرنگین را برای روی حلقه ازدواج تان خریداری کنید.

– عروس خانمهای عزیز به این نکته دقت کنید که حلقه و انگشتر شما می بایست با هم هماهنگی از نظر رنگ و جنس داشته باشند.

– چنانچه خیلی نسبت به رنگ و شکل حلقه ازدواج خود حساسیت دارید و با وجود گشتن مدل های موجود در بازار را نپسندیده اید، می توانید یک مدل حلقه ازدواج را که دوست دارید، پیدا کنید و از یک جواهرسازی معتبر بخواهید که عین آن حلقه را برای تان درست کند.

– اگر جزو آن دسته از کسانی هستید که حلقه های جفت را می پسندید، پیشنهاد می کنیم که حلقه های باریک تر و کم نگین انتخاب کنید تا بعدها همسرتان در انداختن آن به انگشتش دچار معذوریت نشود.

– ما به شما پیشنهاد می کنیم مدل و رنگ حلقه ازدواج را با همراهی همسرتان انتخاب کنید. اگر هم امکان دارد افراد کمتری را با خود ببرید. نهایت مادر عروس و مادر داماد کفایت می کند. ازدحام بیش از اندازه دردسرساز می شود.

جنس انواع حلقه نامزدی

انتخاب جنس حلقه نخستین گام برای انتخاب یک حلقه است. فلزهای قیمتی زیادی وجود دارد که شما بنا به سلیقه، بودجه و سبکی که دوست دارید، می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. آنچه معمول است آن است که استفاده از طلای سفید یا زرد برای حلقه در جامعه رایج است. اما اگر در نظر دارید تا در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید می‌توانید فلزات دیگری را انتخاب کنید.

حلقه ازدواج از جنس طلای زرد

اگر زن و شوهر سنتی هستید، طلای زرد برای حلقه تان بهترین گزینه است. پیشنهاد می کنیم که سراغ طلای ۱۸ عیار، ۱۴ و یا ۹ عیار بروید و این نکته را در نظر داشته باشید که این حلقه‌ها با فلزهای مقاوم‌تری ترکیب شده و برای اینکه هر روز از آنها استفاده کنید مناسب‌تر هستند.

حلقه نامزدی از جنس طلای سفید

اگر اهل تجملات نیستید و در عین حال دوست دارید تا یک تکه طلای شیک و متفاوت داشته باشید، ما طلای سفید را به شما پیشنهاد می کنیم. این جنس حلقه دارای مزایایی هم هست از جمله اینکه هر زمان روی آن خط یا خشی افتاد، می‌توانید به راحتی آن را تعمیر کنید تا مثل روز اول نو و بدون ایراد شود.

حلقه نامزدی از جنس پلاتین یا پلاتینیوم

اخیرا در بازار و در بین عروس و دامادها، حلقه‌های پلاتینیومی طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند و اغلب عروس خانمهای جوان این  جنس حلقه‌ها را به طلای سفید یا زرد، ترجیح می‌دهند. پلاتینیوم دارای مزایایی هست و خوب است بدانید که نوعی فلز سفید رنگ است و دارای مقاومت زیادی است و به همین علت می‌توان هر روز با خیال راحت این حلقه‌ها را در دست داشت بدون اینکه نگران چیزی باشید مثل اینکه نکند خط و خشی روی آن بیفتد. این نکته را هم به یاد داشته باشید که فلز پلاتین یا پلاتینیوم از طلا کمیاب تر بوده و قیمت گران تری هم دارد اما هرچه باشد، ماندگاری بیشتری دارد.

انواع حلقه نامزدی طرح‌دار

چون حلقه نامزدی و عروسی همراه با هم در انگشت عروس انداخته می شوند، بنابراین می بایست که از لحاظ طرح، رنگ و جنس با یکدیگر هماهنگی داشته باشند. چنانچه اهل تجملات و زرق و برق نیستید، پیشنهاد می کنیم که حلقه نامزدی‌ شما یک حلقه‌ای معمولی و بدون نگین باشد تا بعدا حلقه عروسی خود را هم از نوع ساده انتخاب کنید. اینطوری بسیار شیک است.

انواع حلقه نامزدی نگین‌دار

چنانچه از طرفداران الماس یا سایر سنگ‌های قیمتی بزرگ و پر زرق‌و برق هستید و یا شرایط مالی‌تان طوری است که به شما اجازه می‌دهد که حلقه‌ای الماس نشان خریداری کنید، پیشنهاد می کنیم که سراغ برش‌های دایره‌ای یا پرنسسی (مربعی) بروید چرا که جزو پرطرفدارترین برش‌های الماس برای حلقه نامزدی به شمار می آیند.

سایر نکات در مورد انتخاب حلقه ازدواج

به نگین‌های حلقه دقت کنید

اکیدا پیشنهاد می کنیم که هنگامی که می‌خواهید حلقه بخرید حتما به نگین‌های آن خوب دقت کنید. بهترین حالت این است که هر نگین کار شده در انگشتر در یک قاب از جنس طلا، محکم شده باشد چرا که در غیر این صورت احتمال افتادن و گم‌شدن نگین‌ها بیشتر است. به این نکته دقت داشه باشید که نگین‌هایی که با چسب به انگشتر چسبیده‌اند ممکن است با یک ضربه و یا حتی زمین خوردن، از حلقه جدا شوند و دوباره جایگزین‌کردن این نگین‌ها گران تمام خواهد شد و یا اگر به خوبی در قالب شان جاگیر نشده باشند، ممکن است لباس های شما را نخ کش کنند.

حلقه جفت یا ست بخرید

یک پیشنهاد ویژه برای زوج‌های عاشق داریم و آن این است که سعی کنید حلقه نامزدی خود را جفت یا ست انتخاب کنید. قبول داریم که در این صورت یافتن مدل حلقه‌ای که هم برای یک مرد مناسب باشد و هم در عین حال ظرافت لازم برای دست یک خانم را داشته باشد کاری سخت است اما به لطف طراحی‌های جدید و خلاقانه طراحان این رشته، این روزها در بازار زرگرها، حلقه‌های زیبای جفت زیاد و متنوعی وجود دارند که می‌توانید یک جفت از آن‌ها را انتخاب و خریداری کنید