Open/Close Menu دفتر تشریفات عقد و عروسی در تهران، سفره عقد پیوند مهرافزا اولین مجموعه رسمی عقد در ایران شماره ثبت 37102
راهنمای انتخاب لباس دامادی - سفره عقد و دفترعقد و ازدواج در غرب تهران پیوندمهرافزا

راهنمای انتخاب لباس دامادیسفره عقد و دفترعقد و ازدواج در غرب تهران پیوندمهرافزا

کت و شلوار داماد ممکن است آخرین دل‌ مشغولی شما باشد ولی این را بدانید که اهمیت آن کمتر از لباس عروس خانم نیست. پیدا کردن کت و شلواری که شیک و مناسب با شخصیت شما باشد کار بسیار مشکلی است.

انتخاب کت و شلوار دامادی هم یکی از جالب ترین بخش های جشن ازدواج است ولی فقط کت و شلوار نیست که به آن نیاز دارید.اگر قرار است شما داماد شوید باید فهرستی از وسایل و لباس هایی را که در آن روز نیاز دارید تهیه کنید:

کت شلوار دامادی، یک دستمال گردن(بنا بر سلیقه شما)، یک پیراهن، جلیقه زیر کت، جوراب ساق کوتاه ، کفش دامادی، زیر پیراهن یا همان عرق گیر، بند شلوار، دکمه سر آستین، کمربند و یک عدد گل و یا روبان در جیب کت تان هماهنگ با دسته گل عروس.

برای انتخاب کت و شلوار دامادی به سراغ رنگ های رسمی مشکی، سرمه ای و یا زغالی تیره بروید.این رنگ ها در تضاد با لباس سپید عروس هستند و جلوه بیشتری دارد.

اما چند نکته کلیدی:

۱٫شما تصمیم می گیرید؛هنگام انتخاب خرید کت و شلوار تحت تاثیر سلیقه هیچ کس قرار نگیرید به جز خودتان و البته سلیقه همسرتان.

۲٫ذهن خود را از “مد” آزاد کنید؛بسیاری از داماد ها،قبل از خرید فقط به دنبال طرح های جدید می گردند در حالیکه ممکن است یک مدل ساده با طرح قدیمی تن خور بسیار خوبی برای شما داشته باشد و شما را بسیار رسمی و شیک نشان دهد.

۳٫کدام مدل مناسب است؟؛ پاسخ به این سوال آسان نیست،فقط خود شما می توانید آن را تشخیص دهید.گاهی کت شلواری به تن می کنید و احساس می کنید که این عالی است.در اکثر مواقع حق با شماست و این همان است که مناسب اندامتان است.

۴٫رنگ مناسب برای ست داماد؛ تا قبل از دهه ۸۰ میلادی تنها رنگ مشکی متصور بود، که البته هنوزم یک رنگ کلاسیک و رسمی محسوب می شود.اما بعد از آن خصوصا در سال های اخیر بسیاری این سنت ها را شکسته اند، فقط کمی سلیقه به خرج دهید و رنگی را انتخاب کنید که به موها،چشم ها و پوست شما بیاید و جلوه آن ها را بیشتر کند.بهتر است کت و شلوار را هم در زیر نور لامپ و هم در نور طبیعی خورشید امتحان کنید تا مطمئن شوید رنگ آن مناسب است.

دکمه‌سرآستین یا دکمه سردست:

 این وسیله جانبی خیلی کوچک در بیشتر مواقع رسمی استفاده می‌شود و تاثیر بسزایی در ظاهر لباس مردانه دارد. اما برای داماد در شب عروسی تقریبا ضروری به نظر می رسد. انواع دکمه سردست های رنگی و استیل در بازار برای کت و پیراهن موجود می باشد که به سلیقه فردی شما بستگی دارد.

گل جیب :

برای گل جیب از یک غنچه کوچک همرنگ با دسته گل عروس استفاده کنید. اگر هم تمایل داشته باشید می توانید از دستمال جیبی برای جیب کوچک کت استفاده کرده و گل را به سبک اروپایی به یقه کتتان سنجاق نمایید.

کفش:

کفش چرمی رسمی باید ست با کمربند انتخاب شود. توصیه می شود که شبها برای خرید کفش بروید تا پاهایتان حداکثر ورم خود را داشته و راحتترین کفش برای شب عروسی در تالار و باغ عروسی را انتخاب خواهید کرد. 

دستمال جیبی:

یک دستمال جیبی ست با رنگ و طرح کراوات‌ یا همراه داشته باشید و البته می توانید در طول مراسم گهگاهی آن را بیرون آورید.

گیره یا کراوات:

گیره کراوات داماد با دکمه سردست ست می شود و بهتر است از جنس فولاد ضد زنگ انتخاب شود. اکثر گیره‌های کراوات دارای دو بخش مجزا هستند که مانند گیره بهم چسبیده و کراوات میان این دو قسمت قرار می‌گیرد. اینکار به این دلیل انجام می شود که پارچه زیرین کراوات معلوم نشود.و علاوه بر آن استفاده از گیره و یا سنجاق کراوات نظم و زیبایی خاصی به تیپ داماد می دهد.

کراوات:

برخی دامادها از کراوات و برخی از پاپیون استفاده می کنند. مدل هایی برای انتخاب کراوات وجود دارد. مدل پهن، باریک، براق، مات، طرح دار و ساده. برای اینکه بتوانید بهترین مدل را انتخاب کنید باید به مدل اندام، رنگ و مدل کت و شلوار و رنگ جلیقه و پیراهن توجه داشته باشید.

جلیقه:

پوشیدن جلیقه می تواند در برخی موارد به تناسب اندام بیشتر داماد کمک کرده و یا در مواردی که داماد اندام متناسبی داشته باشد او را خوشتیپ تر نماید. رنگ جلیقه را باید با کراوات ست نمایید.

کمربند:

 کمربند کت و شلوار دامادی مخصوصا زمانی که رنگ کت و شلوار تیره باشد، معمولا باریک انتخاب می شود. کمربند با بندی چرمی بهترین و رسمی ترین گزینه می باشد. رنگ کمربند داماد با کفش او ست می شود.