Open/Close Menu دفتر تشریفات عقد و ازدواج در غرب تهران، سفره عقد پیوند مهرافزا اولین مجموعه رسمی عقد در ایران شماره ثبت 37102
دسته گل مراسم خواستگاری - سفره عقد و دفتر عقد و ازدواج پیوند مهرافزا

دسته گل مراسم خواستگاریسفره عقد و دفتر عقد و ازدواج پیوند مهرافزا

روز خواستگاری هر زن و شوهری یکی از به یاد ماندنی‌ترین روزهای زندگی است و خیلی از اوقات آنها با تجدید خاطره‌ی آن روزها لحظات شیرین زندگی را به یکدیگر یادآوری می‌کنند. پس حالا که می‌خواهید به خواستگاری بروید سعی کنید برای ثبت بهترین لحظه‌ی زندگی‌تان همه سعی و تلاشتان را به کار ببندید. یکی از نکات کوچک اما با اهمیت در خواستگاری، بُردن گُل و شیرینی است.

درست است که قیمت چندانی ندارند و ممکن است اطرافیان، شما را به این فکر بیندازند که چه اهمیتی دارد گل بگیرید یا خیر؟

اما در واقع یک دسته گل کوچک و ساده می‌تواند از جنبه‌های مختلفی دارای اهمیت باشد.

شما با تهیه گُل برای خانواده دختر احترام قائل شده‌اید، حالا که برای اولین بار به خانه آنها می‌روید تا دخترشان را خواستگاری کنید با بردن گل و شیرینی، شأن و شخصیت خود را به عنوان یک میهمان نشان می‌دهید.

خیلی وقت‌ها خانواده پسر وسواس خاصی روی خرید و انتخاب گل دارند و برایشان مهم است که دسته گل مناسب این مراسم را تهیه کنند.

معمولاً گفته می‌شود تعداد گل‌هایی که برای این روز خاص برده می‌شود به تعداد فرد باشد و از خریدن گل‌هایی مثل گلایل و شب‌بو خودداری شود چرا که این نوع‌ گل‌ها بیشتر خاص مراسم سوگواری است و ممکن است موجب دلخوری خانواده دختر شود.

رنگ گل هم بهتر است از رنگ‌های ملایمی مثل صورتی انتخاب شود چرا که نماد زندگی و حیات است و نشانه‌ای از سلیقه و حسن انتخاب آقا داماد خواهد بود و ممکن است عروس خانم حتی برای شناخت او به دسته گل و شیرینی روز خواستگاری هم توجه کند.

در صورتی که طرفین یکدیگر را بپسندند و تعداد جلسات به بیشتر از یک جلسه برسد، پسر می‌تواند در جلسات بعد با دسته‌ گل‌های بزرگ‌تر و یا سبد گل به خانه دختر خانم برود چون در آن شرایط این دسته گل می‌تواند نشان دهنده علاقه و محبت پسر به همسر آینده‌اش باشد.

برای خریدن شیرینی هم نکاتی را باید رعایت کرد. سعی کنید شیرینی روز خواستگاری خیلی بزرگ نباشد و از شیرینی خشک استفاده کنید. وقتی خانواده پسر، جعبه شیرینی را می‌آورند بهتر است خانواده دختر از آن در جلسه خواستگاری استفاده کنند، حتی اگر قبل از آن خودشان شیرینی تهیه کرده باشند.

بهتر است دسته گل را به آقا داماد ندهید چرا که او استرس زیادی دارد و ممکن است دسته گل به آب بدهد و یا گل و شیرینی را از فرط هیجان بیندازد.

خیلی از خانواده‌ها مخصوصاً آن دسته که پسرِ مشکل پسندی دارند، اعتقادشان بر این است که چون زیاد به خواستگاری می‌روند لازم نیست در جلسه اول خواستگاری گل و یا شیرینی ببرند و اگر طرفین توانستند به تفاهم اولیه برسند پس از آن در جلسات بعدی حتماً گل و شیرینی تهیه خواهند کرد.

نکته مهم در این خصوص توجه بعضی از خانواده‌ها به رسم و رسومات است و حتی ممکن است نبردن گل و شیرینی بر روی تصمیمات و یا طرز فکر خانواده عروس نسبت به خانواده داماد آینده‌شان تاثیر بگذارد.

ممکن است بعدها عروس خانم مدام به همسرش یادآوری کند که روز اول خواستگاری با دست خالی آمده و حتی آنقدر خود را به زحمت نینداخته که یک دسته گل ساده بگیرد. پس حتی اگر از آن دست خانواده‌هایی هستید که زیاد به خواستگاری می‌روید بدانید که احتمال دارد خانواده دختر خانم بار اولی باشد که مراسم خواستگاری را تجربه می‌کنند.

این روز می‌تواند روز خاصی باشد، یکی از روزهای سرنوشت ساز زندگی‌تان پس با بُردن یک دسته گل آن را به روزی با عطر گل‌های رز و مریم تبدیل کنید و مطمئن باشید انتخاب همسر دلخواهتان درست مثل انتخاب یک شاخه گلِ زیبا باید از روی دقت و متناسب با سلیقه‌تان باشد.

بهترین زمان برای اولین دیدار

تا به حال به لحظات حساس زندگی خود فکر کرده‌اید؟ زمانی که دلتان مثل سیر و سرکه می‌جوشد و ذهنتان حسابی درگیر است. یکی از آن لحظات زمانی است که قرار است خواستگاری بروید یا خواستگار برایتان بیاید. به خصوص اگر دفعه اول‌تان باشد و هیچ تصویر ذهنی از کسانی که قرار است ملاقاتشان کنید، نداشته باشید.

دختر‌ها معمولاً زل می‌زنند به ساعت و حرکت عقربه ثانیه شمار را زیر نظر می‌گیرند. پسرها نیز در تکاپو هستند که به موقع به منزل دختر خانم برسند و زنگ را به صدا در آورند و او را از استرس نجات دهند.

مراسم خواستگاری سنتی است که از دیرباز در کشور ما وجود داشته و تدبیری است بسیار ظریف و عاقلانه که برای حفظ حرمت زن و خانواده دختر اهمیت زیادی دارد و برگزار نشدن آن را دون شأن خود می‌دانند.

اگر دختر و پسر خارج از حیطه خانواده و به صورت غیر سنتی نیز با هم آشنا شوند، باز هم باید پسر دسته گل بدست به همراه خانواده‌اش به خواستگاری دختر مورد علاقه‌اش برود و با این روش محترمانه او را خواستگاری کند.

این مراسم مانند دیگر سنت‌های ما آداب خاصی دارد و از لحظه‌ای که اولین تماس گرفته می‌شود و اولین قرار بین خانواده‌ها گذاشته می‌شود فرایند خواستگاری به صورت رسمی آغاز می‌شود. اولین دیدار، اهمیت زیادی دارد و باید طرفین از نظر روحی و جسمی در بهترین وضعیت باشند. بنابراین زمان آن را طوری تنظیم کنید که حتماً دختر و پسر بتوانند با آرامش حضور داشته باشند.
به علت این‌که این مراسم مقدمه پیوندی آسمانی است بهتر است در روزهای خجسته و میمون برگزار شود مانند روزهای عید.

بسیاری از خانواده‌ها این مراسم را در روزهای جمعه برگزار می‌کنند که تمام کسانی که قرار است در جلسه حضور داشته باشند فارغ از کار و تحصیل باشند. البته اگر منزل پر رفت و آمدی دارید روزی را انتخاب کنید که بتوانید با آرامش بیشتری از مهمانان خود پذیرایی کنید، همچنین در ساعتی که هوا مناسب باشد.

بعد از ظهر مناسب‌ترین زمان است، به خصوص در تابستان که هوا در طول روز گرم است و خانواده دختر هم فرصت کافی دارد تا مقدمات پذیرایی از مهمان‌ها را به نحو احسنت فراهم کند.

وقت شناسی و احترام به میزبان حکم می‌کند که خانواده پسر در زمان تعیین شده زنگ منزل دختر را بزنند و اگر به دلایل کاملاً منطقی مجبور شدند ساعت و یا روز خواستگاری را تغییر دهند، حتماً در اولین فرصت با پوزش فراوان خانواده دختر را از این قضیه آگاه کنند. بعد از زدن زنگ باید مراقب حرکات و گفتار خود در پشت در باشند زیرا ممکن است از پنجره يا آیفون تصويري تحت نظر باشند. سپس خانواده دختر در را به سرعت باز نكنند، زيرا نشان از عجله و اشتياق آن‌ها دارد و شایسته نيست. البته نباید آن‌ها را پشت در معطل بگذارند، زیرا دور از ادب و احترام است.