Open/Close Menu دفتر تشریفات عقد و ازدواج در غرب تهران، سفره عقد پیوند مهرافزا اولین مجموعه رسمی عقد در ایران شماره ثبت 37102
خواستگاری| دفتر عقد و ازدواج شیک | غرب تهران | پیوند مهر افزا | عقد و ازدواج

مراسم خواستگاری تا پاگشا

۱) مراسم خواستگاری تا پاگشا

برای اینکه ازدواجی موفق باشد باید دختر و پسر نسبت به یکدیگر آشنایی نسبی داشته باشند .جلسه خواستگاری می تواند فرصت مناسبی برای این امر باشد  تا دختر و پسر با یکدیگر صحبت کرده نسبت به خلق و خوی یکدیگر کمی با هم آشنا شوند .

در بسیاری از خانواده های ایرانی مرسوم است که مادر و خواهر داماد عروس مورد نظرشان را پیدا می کنند و پس از مشورت با داماد و موافقت وی به خواستگاری دختر خانم  می روند تا دختر خانم را از نزدیک ببینند.

دختر خانم از خانواده‌ی داماد پذیرایی می‌کند و به سوالات‌شان پاسخ می‌دهد.

بعد از صرف چای اگر خانواده‌ی داماد دختر خانم را پسندیده باشند، سر صحبت را باز کرده و موضوع اصلی را مطرح می کنند‎. در غیر این صورت بعد از کمی صحبت‎، مهمانی را ترک می‌کنند.

در صورتیکه نظر دو طرف مثبت باشد، جلسه بعدی خواستگاری با حضور آقا داماد برگزار می‌شود. در این جلسه، دختر و پسر صحبت می‎کنند تا بیشتر با هم آشنا می‌شوند.

در پایان جلسه اگر دختر و پسر همدیگر را پسندیده باشند، یک هدیه به عروس خانم داده می‌شود و نبات عروسی نیز شکست می‌شود.

۲) مراسم بله برون

بعد از مراسم خواستگاری و در صورتی که دختر و پسر یکدیگر را پسندیدند مراسم بله برون می گیرند که معمولا به این مراسم شیرینی خوران نیز می گویند که این مراسم بیشتر برای این است که دختر نشان شده است.

در این مراسم بزرگترهای فامیل دور هم جمع می‌شوند و صحبت های نهایی برای مهریه عروس و شرایط ازدواج انجام می‌گیرد.

از طرف خانواده پسر یک حلقه، پارچه چادری و لباس مجلسی، روسری و یا شال همراه دسته گل و شیرینی به عروس خانم هدیه داده می‌شود. همچنین صحبت هایی را که انجام شده در یک کاغذ می‌نویسند و امضا می‌کنند.

۳) مراسم عقد

مراسم عقد در کشور ما به دو صورت شکل می گیرد در برخی شهر ها و خانواده ها رسم دارند پس از این که عروس بله را به آقای داماد داد بلافاصله عقد کنند بعد نامزد بمانند ولی بعضی خانواده ها پس از نامزدی عقد می کنند و بعد از آن مراسم عروسی را برگزار می کنند .

در مراسم عقد خانم ها و آقایان، هر کدام در اتاق‌های جداگانه‌ای، جمع می‌شوند تا خطبه‌ی عقد خوانده شود. شرایط عقد و مهریه عروس خانم از قبل و در مراسم بله برون معین می‌شود تا عقد بدون هیچ مشکلی جاری شود.

در مدت زمانی دختر و پسر نامزد هستند با یکدیگر ملاقات داشته تا یکدیگر را بهتر بشناسند

معمولا در فاصله عقد تا مراسم عروسی، اعیاد و یا مناسبت های ویژه‌ای وجود دارد که در این مناسبت ها، برای عروس خانم هدایایی خریده می‌شود.

در مقابل خانواده‌ی عروس خانم نیز هدایایی را به آقای داماد تقدیم می‌کند.

۴) مراسم پاگشا

چند روز بعد از برگزاری مراسم عقد، خانواده‌ی عروس خانواده‌ی آقای داماد را برای صرف نهار یا شام به خانه‌ی خود دعوت می‌کنند.

این رسم پاگشا نامیده می‌شود و چند روز بعد نیز توسط خانواده‌ی داماد اجرا می‌شود.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.