Open/Close Menu دفتر تشریفات عقد و عروسی در تهران، سفره عقد پیوند مهرافزا اولین مجموعه رسمی عقد در ایران شماره ثبت 37102

میخواهید بدانید با چه مقدار بودجه ای می توانید جهیزیه کاملی برای دختر دلبندتان تهیه کنید؟

حتماً میدانید که، خرید جهیزیه عروس این روزها دیگر کار آسانی نیست! آن هم در این بازار گرانی قیمتها! از طرفی رفت و آمدهای مداوم به بازار و تهیه تک تک اقلام آن نیاز به صبر و سلیقه دارد و …

خرید جهیزیه عروس

از قدیم رسم بود که هر وقت خانواده ای دختردار می شد، از همان لحظه تولد به این فکر می افتاد که از چه روش هایی برای پس انداز استفاده کند، تا زمانی که قرار شد دختر دردانه شان به خانه بخت برود با یک جهیزیه آبرومندانه پیش خانواده شوهرش سربلند شود.

البته، قدیم ها خریدن جهیزیه مانند الان هفت خوان رستم نبود و محدود میشد به چهار تکه چینی گل سرخی و رخت خواب و نهایتا یک یخچال و گاز ایرانی که به دلیل دوراندیشی خانواده ها، اکثرشان چند سال قبل از اینکه دختر به سن ازدواج برسد در انباری خانه ها جا خوش می کردند تا در نهایت پایشان به خانه تازه عروس باز شود.

این روزها اما داستان جهیزیه با همین چهار قلم حل و فصل نمی شود و داستان خیلی مفصل تر از این حرفاست… با گشت و گذار در بازار پر زرق و برق جهیزیه در پایتخت و محاسبه سر انگشتی قیمتها، می توان گفت که باید مبلغی نسبتاً بالا در جیبت داشته باشی تا بشود یک جهیزیه آبرومندانه و حداقلی تهیه کرد.

قیمت وسائل اولیه زندگی این روزها نسبت به چند ماه گذشته بیش از دو برابر شده است. در این میان مادران و پدرانی که قصد دارند دختران خود را به خانه بخت بفرستند، هزینه های کمر شکنی را باید پرداخت کنند.

در بازار جهیزیه باید کفش آهنی پا کرد و پرسان پرسان بهترین کالا و ارزان ترین آن را برای جهیزیه خرید!

بر اساس رسم ورسوم ایرانی ها عروس خانم ها باید قبل از مراسم عروسی جهیزیه کاملی داشته باشند. هرچند این جهیزیه می تواند بر اساس الگوهای اسلامی بسیار سبک تعریف شود، اما برخی رفتارها و خرده فرهنگ های ابداعی و غلط که ناشی از چشم و هم چشمی میان خانواده ها است، آن را به سدی بزرگ برای خانواده عروس تبدیل کرده است. یک پدر نمی داند باید از این که دخترش به خانه بخت می رود بخندد و یا بگرید!

در چند ماه اخیر با نوسانات شدید قیمت لوازم خانگی و مبل و… مادر و پدرها حسرت روزهای گذشته را می خورند که فشار ناگهانی خرید جهزیه رابه سال های عمر دختر دم بختشان تقسیم می کردند. کافی است به یکی از بازارهای لوازم خانگی سری بزنیم تا ببینیم، پدری که سه ماه گذشته دخترش را عروس کرده و با خانواده ای که امروز قصد فرستادن دخترش را به خانه بخت دارد، چه تفاوت قیمتی را باید بپردازد.

در این میان انتخاب لوازم اصلی آشپزخانه، مانند:

اجاق گاز،

یخچال،

ماشین لباسشویی،

جاروبرقی،

و غیره

از اهمیت بیشتری برخوردار است و به قول معرف پیشانی جهیزیه محسوب می شود!

به طور میانگین می توان گفت که اگر عروس و دامادهای جوان قصد خرید کالای ایرانی دارند قیمت ها فعلا به شرح ذیل می باشد.

حدود قیمت سال ۱۳۹۵:

اجاق گاز ایرانی: از ۸۰۰ هزار تومان تا ۱.۴ میلیون تومان

یخچال ایرانی: از ۷۰۰ هزار تومان تا ۳.۷ میلیون تومان

جاروبرقی ایرانی: از ۳۸۰ تا ۴۵۰ هزار تومان

ماشین لباسشویی ایرانی: از ۹۰۰ هزارتومان تا ۱.۶ میلیون تومان

ماکروفر ایرانی: ۵۹۰ هزارتومان

در میان کالاهای خارجی هم می توان به شرح ذیل عنوان کرد:

اجاق گاز خارجی: از ۲.۷۰۰ تا ۵.۵ میلیون تومان

یخچال خارجی: از ۲.۵ میلیون تا ۱۱ میلیون تومان

جاروبرقی خارجی: از ۵۰۰ هزار تومان تا ۱.۲ میلیون تومان

ماشین لباسشویی خارجی: از ۱.۷ میلیون تا ۴ میلیون تومان

ماکروفر خارجی: از ۴۰۰ هزار تومان تا ۱.۶ میلیون تومان

تلویزیون خارجی: از ۱.۲ میلیون تا ۳ میلیون تومان

جهیزیه دخترهای پولدار ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان!

درمیان این بازار بزرگ و شلوغ جهیزیه،می توان گفت که اگر خانواده دختر از وضع مالی خوبی برخوردار باشد، میانگین می تواند از  ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان هزینه کند!

سوال اینجاست که واقعا ازدواج خوب چقدر به جهیزیه خوب مرتبط است؟ آیا جهیزیه خوب ملاک و آغاز زندگی خوش است؟ چقدر خانواده ها برای تامین جهیزیه زیر بار قرض و اقساط با بهره می روند؟ هرچند پاسخ ها شاید تاسف آور باشد اما کاملا روشن است… چه اخبار و آمارهایی که از سکته قلبی پدر، طلاق و دعواهای خانوادگی شنیدیم، تا زندانی شدن سرپرست خانواده برای تامین جهیزیه و قرض ها و چک هایی که برگشت خورده است. در این میان وام ازدواج هم نمی تواند چاره کار باشد.

این در حالی است که، میانگین هزینه عروسی و جهیزیه یک پسر جوان حدود ۲۰ میلیون تومان می شود که آن هم حداقل است و با محاسبه ودیعه مسکن می توان گفت که یک زوج جوان باید حداقل در کلانشهری مانند تهران ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان پول نقد داشته باشند، تا به خانه بخت بروند.

می شود به آسانی ازدواج کرد؟

در این میان تنها، فرهنگ سازی چاره کار نیست، بلکه باید دولت هم کمک هزینه ازدواج جوانان را چند برابر کند.

فرش، پای ثابت خرید خانه عروس های ایرانی

فرش یکی از اصلی ترین گزینه در خرید جهیزیه یک عروس است، معمولا در ایران رسم بر این است که خانواده داماد خرید یک تخته فرش را بر عهده می گیرند و در این میان خرید دیگر فرش های مورد نیاز برای خانه بر عهده خانواده عروس است. از قدیم، رسم بر خرید حداقل یک فرش دست باف و دو فرش ماشینی برای اتاق خواب و آشپزخانه توسط خانواده عروس بود که با قیمت این روزها این خرید بالای ۵ میلیون تومان هزینه روی دست پدر عروس خانم می گذارد. به همین دلیل بیشتر خانواده ها به خرید فرش ماشینی اکتفا می کنند، که با این حال هزینه ای کمتر از یک میلیون تومان ندارد.

وسایل چوبی، پرکننده فضای منزل عروس

خرید مبلمان هم، یکی از مهمترین بخش های خرید جهیزیه است، چرا که حجم اصلی را در خانه دارند و بیشتر از هر چیز دیگری به چشم می آیند… در این میان خوشخواب، روتختی و و رختخواب اضافه هم چیزهایی هستند که در سبد خرید جهیزیه جای می گیرند … رختخواب اضافه هم که امری کاملا سلیقه ای است!

لوازم برقی، بخش گران جهیزیه عروس

از میان لوازم برقی لازم برای یک خانه معمولا خرید سیستم تصویری و صوتی برای خانه در ایران بر عهده داماد است، اما خرید دیگر موارد معمولا بر عهده عروس خانم است.

لیست خرید جهیزیه

این لوازم برقی معمولا شامل:

یخچال،

گاز،

لباس شویی،

ماشین ظرف شویی،

اتو،

چای ساز،

ساندویچ میکر،

جاروبرقی،

آبمیوه گیری

و یا چرخ گوشت است.

البته در این میان، چیزهای دیگر مانند:

میوه خشک کن یا وسایل برقی جدید در برخی موارد به لیست جهیزیه اضافه می شوند. در میان تکه های اصلی و بزرگ، یخچال را می توان گران ترین مورد لیست خرید جهیزیه دانست. برای خرید یخچال گزینه های زیادی وجود دارد، در صورتی که بنا باشد یک یخچال ایرانی اما خوب خرید با ۱ میلیون تومان می توان یخچال و فریزر جهیزیه را تهیه کرد. اما اگر عروس خانوم بخواهد به سراغ یخچال های خارجی برود داستان قیمت هم عوض می شود، این روزها یک یخچال فریزر به اصطلاح عامه بالا پایین خارجی در بازار حداقل ۳ میلیون تومان قیمت دارد و قیمت یخچال ساید بای ساید خارجی هم از ۷ میلیون تومان شروع می شود.

بعد از یخچال، گاز و لباس شویی گزینه های بعدی لوازم برقی جهیزیه هستند که مدل ایرانی آن ها را می توان با قیمتی میان ۷۰۰ هزار تا یک میلیون تومان تهیه کرد و مدل خارجی آن ها را هم می توان با قیمتی کمتر از سه میلیون تومان پیدا کرد. البته این سالها اضافه کردن ماشین ظرف شویی به لیست خرید جهیزیه هم مد شده است که مدل رومیزی آن نزدیک به ۲ و مدل معمولی آن چیزی نزدیک به ۵ میلیون تمان قیمت دارند.

جارو برقی هم مورد دیگری است که مدل ایرانی آن را می توان حتی با قیمتی زیر ۵۰۰ هزار تومان پیدا کرد، اما مدل خارجی آن نزدیک به یک میلیون تومان قیمت دارد.

اتو هم که این روزها نوع پرس آن حسابی مد شده است مورد دیگری است که حتما باید همراه عروس خانوم به خانه بخت برود. اتوی معمولی را با ۱۰۰ هزار تومان هم می شود تهیه کرد اما خرید یک اتوی پرس خارجی بالای ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد.

دیگر لوازم برقی مانند مایکروفر، سرخ کن، چای ساز، ساندویچ میکر، آبمیوه گیری، پلو پز و یا چرخ گوشت را هم می توان با هزینه ای میان ۵۰۰ هزار تا دو میلیون تومان تهیه کرد که البته این قیمت بسته به انتخاب نوع خارجی یا داخلی و یا تعداد تکه های خریده شده تغییر می کند.

وسایل آشپزخانه، پرفروش ترین در لیست خرید جهیزیه عروس

بعد از خرید لوازم برقی نوبت به وسایل دیگر آشپزخانه یعنی ظرف و قابلمه و آبکش و چاقو و کلی چیزهای ریز دیگر می رسد. این روزها معمولا مادرانی که برای خرید جهیزیه دخترشان به بازار می روند، در لیست خریدشان:

یک سرویس کامل چینی،

یک سرویس دم دستی،

یک ست چاقو،

ست کامل آبکش،

ظروف در دار،

ست کامل تفلون و استیل،

ست جای حبوبات،

ست کف گیر و ملاقه،

ست کامل قاشق چنگال،

سطل برنج

و بسیاری موارد ریز دیگر را دارند که می توان گفت اصلی ترین بخش خرید جهیزیه محسوب می شوند. در بازار این روزها دیگر تقریبا باید قید خرید یک سرویس چینی که ساخت ژاپن باشد را زد، اما سرویس های چینی آلمانی یا چینی را می توان با قیمتی نزدیک به یک میلیون تومان تهیه کرد. در حالیکه، یک سرویس کامل چینی مربوط به یکی از مارک های معروف ایرانی نزدیک به ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

سرویس ظرف دم دستی اما قیمت کمتری دارد و با چیزی نزدیک به ۳۰۰ هزار تومان می توان این مورد از جهیزیه را تهیه کرد.

چیزهای دیگری مانند چند تکه کریستال برای داخل بوفه عروس، گلدان یا جسمه تزئینی هم مواردی هستند که معمولا در لیست خرید جهیزیه قرار دارند و هزینه میلیونی بر گردن پدر عروس می گذارند.

ست چاقو،

کف گیر،

ملاقه،

و قاشق چنگال،

هم بسته به نوع داخلی و خارجی قیمت های متفاوتی دارند. به طوریکه نوع ساده ایرانی آن را حتی می توان با ۲۰۰ هزار تومان تهیه کرد اما نوع خارجی آن حتی در برخی موارد تا ۵ میلیون تومان هم قیمت دارد!

این امر در مورد ست ظروف تفلون و استیل هم صدق می کند. به طوریکه، یک ست کامل قابلمه و ماهیتابه تفلون ایرانی یا استیل معمولی را می توان با ۲۰۰ هزار تومان تهیه کرد اما نوع خارجی همین ست تا یک میلیون تومان قیمت دارد.

ست آبکش،

ظرف در دار،

جای حبوبات،

سطل برنج،

یا بسیاری موارد ریز دیگر،

که در آشپزخانه به آن ها نیاز است را هم می توان با بودجه ای نزدیک به ۵۰۰ هزار تومان تهیه کرد.

Call Now Buttonتماس با ما