Open/Close Menu دفتر تشریفات عقد و ازدواج در غرب تهران، سفره عقد پیوند مهرافزا اولین مجموعه رسمی عقد در ایران شماره ثبت 37102
جهاز برون | دفتر عقد و ازدواج شیک | غرب تهران | پیوند مهر افزا

جهاز برون چیست ؟

خانواده عروس برای شروع زندگی مشترک دختر و پسر وسایل اولیه زندگی اعم از :فرش وسرویس چوب،گاز ،یخچال،تلوزیون و …  را به عنوان جیزیه عروس تهیه می کنند.

زمانی که جهیزیه کامل چیده شد چند روز قبل از عروس بستگان درجه ۱ عروس و داماد را دعوت می کنند و جشنی را با عنوان جهاز برون برگزار می کنند

در این جشن، اقوام  عروس یا داماد اگر عروس کم و کسری در جهازش داشته باشد به رسم یاد بود هدیه می دهند .

دیدگاه مردم نسبت به جهاز بران

طی این چند سال اخیر بسیاری از افرا دیگر مراسم جهاز برون را برگزار نمی کنند و عقیده دارند که از مد افتاده است ولی بعضی افراد دلیل دیگری دارند

مثلا یک خانواده توانسته برای دخترش بالای ۱۰۰ میلیون جهاز تهیه کند ولی خانواده دیگر وسع زیادی نداشته و نتوانسته زیاد جهیزیه برای دخترش تهیه کند و این تفاوت ها باعث شده که خیلی افراد از خیر جهاز برون بگذرند.

ولی بسیاری از افراد هستند که همچنان مراسم بسار مفصلی برای جهاز برون می گرند و آن هم صرفا فقط برای دور هم بودن و خوش گذرانی می گیرند .

جهاز بران در زمان های قدیم

در تهران قدیم چند روز قبل از سر گرفتن مراسم عروسى، مراسم جهازبران بود. براى بردن جهیزیه چند نفر طبق‌کش به همراه چند قاطر اجیر می‌شدند تا جهیزیه عروس را به خانه داماد حمل کنند که عده‌اى نقاره‌زن نیز آنها را همراهى و در طول راه به هنرنمایى مى‌پرداختند.

قبل از رسیدن این گروه به خانه داماد، چند تن جلوتر به خانه داماد رفته و جاهایى از منزل داماد را که براى سکونت عروس در نظر گرفته شده بود نظافت و به اصطلاح آب و جارو مى‌کردند.

هنگامى که جهیزیه به خانه داماد منتقل مى‌شد، فردى از طرف خانواده عروس صورت اسبابى را که آورده بودند به داماد نشان مى‌داد و از وى رسید مى‌گرفت.

علاوه بر آن دادن انعام به طبق‌کش‌ها و نقاره‌چى‌ها جزو وظایف داماد محسوب مى‌شد.

طبق‌کش‌ها علاوه بر انعام مزبور اجازه داشتند نقل و پارچه‌هاى کف طبق‌ها را که به منظور تزیین، تدارک دیده شده بود براى خود بردارند.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.