Open/Close Menu دفتر تشریفات عقد و ازدواج در غرب تهران، سفره عقد پیوند مهرافزا اولین مجموعه رسمی عقد در ایران شماره ثبت 37102

تاریخچه ماه عسل در ایران سفره عقد و دفترعقد و ازدواج در غرب تهران پیوندمهرافزا

حدود چهار هزار سال پیش در بابل باستان رسمی بوده است که بر پایهٔ آن، پدر عروس برای داماد نوعی نوشیدنی شیرین که از عسل تهیه می‌شده می‌داده و از این رو به ماه نخست پس از ازدواج ماه عسل می‌گفتند.

در کتاب سفز تثنیه ۲۴:۵ آمده‌است: «مردی که تازه ازدواج کرده‌است، نباید به خدمت سربازی برود یا وظایف دیگر اجتماعی به عهده او گذاشته شود.

او باید برای مدّت یک سال معاف باشد تا در خانه بماند و همسرش را خوشحال کند.»

در فرهنگ عرب، رسم مسافرت‌ رفتنِ عروس و داماد پس از ازدواج، در اوایل سده ی ۱۹ میلادی در انگلستان باب شد، که خود برگرفته از رسم برگزیدگان هندی در شبه قاره هند بوده است.

البته امروزه در اروپا ماه عسل به این صورت برگزار میشود که عروس و داماد در آخر مراسم عروسی خود و در همان شب عروسی به ماه عسل میروند اما در ایران به خاطر مهمونی پاتختی، ماه عسل برای چند روز بعد برنامه ریزی میشود.

لازمه که بدونید بر طبق آداب و روسوم، فصل،نیازهاتون باید لباس به خصوصی را با خود ببرید تا دچار مشکل نشوید.

اما در حال حاضر اين رسم فراگير و مورد پذيرش اکثر مردم است.

يکي از دلايل پذيرش و همه گير شدن اين شيوه نياز به پناه بردن زوج جديد به يک خلوت زيبا و دل انگيز در پي آن همه هياهوو شور و غوغاي مراسم آغاز زندگي مشترک است.به ويژه که در دنياي ماشيني امروز و زندگي هاي آپارتمان نشيني هاي کنوني اين خلوت دلخواه به سختي در خانه جديد عروس و داماد فراهم مي شود.