Open/Close Menu دفتر تشریفات عقد و عروسی در تهران، سفره عقد پیوند مهرافزا اولین مجموعه رسمی عقد در ایران شماره ثبت 37102

ازدواج سنتی و مدرن (بخش دوم)

صحبت های دکتر شهلا کاظمی پور

باید منظور و هدف از ازدواج سنتی و مدرن را مشخص کرد. در ازدواج سنتی به غیر از انتخاب کردن همسر و شکل گرفتن ازدواج زوجین، بعد از ازدواج حتی روابط زوجین تحت نظر خانواده هاست. در حالی که در ازدواج های مدرن حریم شخصی زوجین حفظ میشود.

در جامعه گذشته اکثر ازدواج ها سنتی و با انتخاب معمولا مادر خانواده شکل میگرفته است. ازدواج هایی معمولا با سن پایین و اکثرا خویشاوندی! که به همین علت زوجین پشتیبانی خانواده ها از نظر مالی را اذوقه راه خود داشتند.

همچنین بعلت جمعیت پایین و جامعه کوچک تر انتخاب همسر و وفادار بودن به ان و بقای زندگی زناشویی امری بسیار ساده تر از امروزه بود.

اما ازدواج مردن نیز فلسفه خاص خود را دارد. پس از گذر زمان و توسعه شعر نشینی و افزایش جمعیت و بالا رفتن سطح عادی تحصیلات، ازدواج ها به سمت مدرن کمشیده شدند.

به عنوان مثال انتخاب همسر توسط دختر و پسر انجام شد و سایر موارد را خانواده ها انجام مى دادند.

یا اینكه انتخاب همسر توسط والدین بود و سایر موارد به زوجین واگذار مى شد به همین دلیل از دید جامعه شناسى این مرحله را «مرحله گذار» مى نامند و میتوان گفت که بسیارى از مسائل و مشكلاتى كه براى زوجین جوان پیش مى آید ناشى از دوگانگى ازدواج ها است كه بخشى از آن سنتى و بخشى مدرن است.

اکثر جوان ها تمایل به ازدواج مدرن دارند زیرا که همسرشان را خودشان انتخاب میکنند. ولی اختلاف های خانوادگی و تنوع فرهنگی موجب بسیاری از اختلاف ها می شود که باعث اسیب پذیر شدن هرچه بیشتر ازدواج های مدرن شده است

منصفانه نیست که ازدواج عاشقانه و خوشبختی را کنار ازدواج سنتی بگذاریم و انها را به دو گروه تقسیم کنیم.

خوشبختی با ازدواج سنتی یا مدرن؟

ازدواج یکی از مهم ترین  مسائل زندگی انسان است که باید از تمام جهات بررسی و از تمام نقاط مورد تحقیق قرار گیرد. ازدواج هایی که در هر جامعه صورت میگیرد نشانگر واقعیت موجود در ان جامعه است

در گذشته ازدواج به شکل سنتی قرار میگرفت. به این صورت که خانواده پسر دختری را در نظر میگرفتند و بعد به خواستگاری رفته و در مرحله بعد به عقد درمیاوردند.

پس از مدت ها زندگی مشترک متوجه خصوصیت های اخلاقی خوب و بد یکدیگر میشدند تا رفته رفته با بیشتر شدن ارتباط با غرب و تحت تاثیر فرهنگ اروپایی قرار رگرفتن، این فاصله بین دختر و پسر کمتر شد و مردم از ان تعصب دست کشیدند.

اینکه در زندگی افکار مثبتی داشته باشیم یک مهارت فردی است. مهارت مثبت اندیشی مهارتی است که توسط ذهن انسان بوجود می اید. هر برخوردی را مثبت در نظر گرفته و از مسائل منفی به راحتی میگذرند.

به این معنی که از رفتارهای بی معنی همسرتان برداشت های مثبت و گذشت کنید. اینجاست که پس از مدت زمان کوتاهی به چیزی غیر از عشق و دوست داشتن نمیرسید. اینجاست که عشق های بعداز ازدواج سنتی صورت میگیرد و یا با دوام میشوند. چیزی که جوان های امروزه به این مسئله اصلا اعتقاد ندارند.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.